Още

    8 от най-емблематичните автомобили в телевизионната история

    Телевизионната и автомобилната индустрия процъфтяват рамо до рамо в продължение на близо 70 години. Съвсем естествено е, че колите, управлявани от известни филмови герои, остават в спомените ни също както и костюмите, които са носели или репликите, които са изричали. Ето няколко телевизионни звезди, които свързваме с точно определени коли.

    ‘Munster Koach’ Model-T Hot Rod в „Мюнстерови“ (1964-66)

    Снимка: imdb.com

    Съберете части от три броя Model T и една катафалка, комбинирайте ги по зловещ начин и добавете детайли като дръжки на ковчези, „кървавочервена“ кадифена тапицерия и паяжиновидни фарове, и вие ще получите Munster Koach. Това е идеалната кола за призрачното семейство от сериала „Мюнстерови“, главата на което работи в погребален дом и прилича на Франкенщайн. Творение е на известния холивудски дизайнер на автомобили Джордж Барис, на когото студиото дава три седмици срок да го изработи – 5-метров Koach – включвайки много ръчно оформени елементи, като месингов радиатор и калници. Ниската скорост, с която се движел този автомобил, била подходяща за двуметровата звезда Фред Гуин, който играел Херман Мюнстер. Облегалката на седалката трябвало да бъде свалена, за да може да седне зад волана.

    „Batmobile“ Lincoln Futura Concept Car (1955) в „Батман“ (1966-68)

    Снимка: imdb.com

    „Батмобилът“ започва живота си като тематичен автомобил, направен в Италия, базиран на Lincoln Mark II. През 1965 г. дизайнерът на Тинселтаун Джордж Барис го купува за $ 1. Същата година 20th Century Fox го наема да проектира автомобила на Батман за предстоящата поредица. Те му дават само няколко седмици време за изпълнение на проекта, според Ерик Селцер. Барис прави стотици модификации на Futura, като символите от алуминиеви бухалки, закрепени към главините, и волан, проектиран да прилича на самолетен. Уест се оплака, че „U“ -формата на волана прави колата твърде трудна за управление, затова Барис го заменя с волан от Edsel от 1958 г. За съжаление, за облечените в спандекс звезди Адам Уест и Бърт Уорд, колата никога не е притежавала климатик за прилепи. През 1966 г. магазинът на Барис, Barris Kustom City, взима матриците на „Батмобил №1“ и създава повече от три копия. През 2013 г. Барис продава оригинала за 4,6 милиона долара на бизнесмен от Аризона. „Батмобилът“ отново сменя собственика си през 2016 г. за неизвестна цена.

    Volvo P1800 S (1962, 1964 и 1967) в „Светецът“ (1962-69)

    Снимка: Уикипедия

    Преди да се превъплъти в ролята на Джеймс Бонд, Роджър Мур играл Саймън Тамплър, красивият мошеник, с принципи, в британския шпионски трилър „Светецът“. Продукцията използвала три спортни автомобила Volvo P1800 по време на снимките. Първият, модел от 62 г., направен във Великобритания, бил намерен във ферма в Северен Уелс през 1991 г. и в крайна сметка възстановен. След това идва ’64 1800 S, произведен в Швеция. След като Volvo актуализира дизайна 1800 S през 1965 г., шоуто премина към по-новия модел, след като „взривява“ стария автомобил на Светеца. Това ново возило било оборудвано с вътрешен вентилатор за актьорите, работещи под палещите сценични светлини. Колата на Мур била изненадващо подменена. Първоначално актьорът се бил нагласил за Jaguar XK150. Както Мур разказа, Jaguar отказали да предоставят кола за продукцията, твърдейки, че компанията не се нуждае от публичност. „И така“, каза Мур, „нашият производствен мениджър ми показа снимка от автомобилно списание с  P1800 и аз я харесах“

    „Мини“ (1969 и 1977) от „Мистър Бийн“ (1990-95)

    Снимка: Уикипедия

    В британския телевизионен сериал, започнал през 1990 г., Роуън Аткинсън играе детински открит и същевременно находчив глупак, който има двама приятели: Теди, плюшено мече, което е обект на различни престъпления като обезглавяването му и неговия „Мини“, който обикновено се представя точно толкова зле, колкото и Теди.

    Оригиналният автомобил на Бийн, оранжев BMC Morris Mini 1000 Mark 2 от 1969 г., изглежда е бил унищожен след снимките, въпреки че някои експерти от Mini смятат, че е оцелял и са успели да проследят местоположението му. По-късно неговият заместник, цитроново-зелен Leyland Mini 1000 от 77 г., бил смазан от резервоар. Направени са само 15 епизода от шоуто на живо, последвано от анимационна версия, но Mini играе централна роля в много от сериите. В един епизод, когато Бийн не може да побере фотьойл в колата, той го привързва към покрива и кара колата така, използвайки въже, няколко кофи и моп. В друг, когато закъснява за зъболекар, той мие зъбите си по време на шофиране, като се навежда през прозореца, за да ги изплакне с течност за чистачки. Бийн и неговите Мини-та дори се появяват в два успешни франчайза за видеоигри: „Resident Evil 2, ”И„ Grand Theft Auto V ”, в които играчите трябва да откраднат Mini-то и да го закарат до нощен клуб.

     

    Ferrari Daytona Spyder GTS / 4 (1972) в „Маями Вайс“ (1984-90)

    Реплика 1972 Ferrari Daytona Spyder (всъщност модифициран Chevrolet Corvette), колата, управлявана от Дон Джонсън в Маями Вайс до третия сезон. Снимка: Уикипедия

    През първите два сезона на „Маями Вайс“ супер елегантният, особено модерен детектив Сони Крокет, изигран от Дон Джонсън, кара супер красиво черно Ferrari Daytona Spyder, за да се направи на незабележим, докато се внедрява под прикритие в група, занимаваща се с  наркотици и проституция. Поне на това публиката трябва да вярва. Емблематичният италиански производител на спортни автомобили, всъщност, отказва да  предостави автентични коли, така че продукцията купува копия, направени с шаси на Corvette C3 и модифицирани с корпуси от фибростъкло във Ferrari. От Ферари съдят производителя на копията, но същевременно предлагат на авторите на „Маями Вайс“ две безплатни оригинални Тестароси, ако се съгласят да оставят имитацията на Спайдерите.

    Ford Gran Torino (1975) от „Старски и Хъч“ (1975-79)

    Реплика на Ford Gran Torino, използвана в Starsky & Hutch. Снимка: Уикипедия

    Говорим за високоскоростен „домат”. Ford Gran Torino, със своите бели векторни ивици, бил толкова голяма звезда от поредицата в края на 70-те, колкото и неговите детективи, борещи се с престъпността, изиграни от Пол Майкъл Глейзър и Дейвид Соул. Но отношенията между трите звезди били мъчителни. Глейзър, на когото приписват забавния прякор на звяра („Раираният домат“), отвращавал Торино заради лошото му шофиране: „Обещах тайно на Дейвид, че ще направя всичко по силите си, за да унищожа тази кола“, казва той по време на интервю от 1999 г. за Британски документален филм. Вероятно Соул не спори, той често се блъскал по време на сцени на преследване, поради хлъзгавата винилова предна седалка, проблем, който по-късно бил отстранен, когато бил сменен с по-дълбоки седалки.

    Mustang Cobra II (1976) в „Ангелите на Чарли“ (1976-81)

    Mustang Cobra II и Джил Мънро (Фара Фосет). Снимка: imdb.com

    „Едно време имаше три малки момичета, които влязоха в полицейската академия“ … и след това били наети от мистериозен богаташ на име Чарли, който ги изпраща да се бият с лошите с три отделни коли на Ford. Там е оранжевият Пинто, управляван от Сабрина на Кейт Джаксън, умният, практичен Ангел. А жълтият мустанг с твърд покрив, бил  управляван от уличното сираче Кели Гарет (Джаклин Смит). Но пътуването с ангела, което оставя най-трайното впечатление за попкултурата, е супер спортният Mustang Cobra II, управляван от Джил Мънро (Фара Фосет) и по-късно от сестра й Крис (Черил Лад). Всъщност, през 1976 г. популярността на шоуто помогна на Ford да продаде над 25 000 броя Cobra II, повече от пет пъти от очакваното. Привлекателността на автомобила се запазила. През 2013 г. GreenLight пуска успешна колекционарска миниатюра с отливка от оригиналната Cobra II на Jill.

    Pontiac Trans Am ‘KITT’ (1982) „Среднощен ездач“ („Knight Rider”) (1982-86)

    Снимка: imdb.com

    За престъпника Майкъл Найт, изигран от Дейвид Хаселхоф, KITT е незаменимият приятел, модифициран Pontiac Firebird Trans Am, който прави всичко: пуска огневи ракети, миризливи бомби, пръска сълзотворен газ, движи се на две колела и дори раздава пари. О, и споменахме ли, че има изкуствен интелект и може да говори? Озвучен от Уилям Даниелс, KITT също така имаше червена лента за сканиране, надничаща от предния капак, наречена „Анаморфен екуалайзер“, която служи за „очи“, пулсира, когато е в режим на наблюдение. За да изглежда KITT като че ли кара сам, една от версиите включвала контролери на мястото за краката на пътниците, управлявани от внимателно скрит каскадьор. Повечето от близо двете дузини KITT са били използвани в периода 1982-86 г. Те били дадени за продукцията, след като дерайлирането на влак повредило пратката Trans Ams толкова, че да ги направи неизползваеми.

    Автор: Десислава Михалева

    Още публикации

    Коментари

    ВАШИЯТ КОМЕНТАР

    Моля, въведете коментар!
    Моля, въведете името си тук

    Мобилно приложение за Android и iOS

    Най-нови