Темата за различните конспирации и митове, свързани с полетите до Луната, вече е набъбнала до такива размери, че е време да се систематизира поне в най-общи линии.
Най-известната легенда се нарича – “Лунната конспирация”. Резюме: американците въобще не са кацали на Луната, всички сенки по снимките са неправилни, много закони на физиката са нарушени, всичко е снимано в Аляска. Нещата започват от книгата на писателя Бил Кейсинг “Ние никога не сме били на Луната”, публикувана през 1976 г.
Оттогава идеята за “фалшивата астронавтика” е експлоатирана неведнъж в поп-културата. Добър пример за това е американският филм “Каприкорн-1”, където става дума за Марс, но паралелите са повече от очевидни. Колкото до самата Луна, внимание заслужава филмът от 2002 г. “Тъмната страна на Луната” (Dark Side of The Moon), заснет в жанра “мокюментари” (псевдо-документален филм) – който издига тезата, че Нил Армстронг и екипажът, които първи кацат на Луната, въобще не са летели дотам, а всичко е заснето в студио от Стенли Кубрик.
Продължете да четете
Влезте или се регистрирайте безплатно, за да отключите цялата статия.
Вход Регистрация
