Още

    Десет примера от българската история, с които да се гордеем

    Българската история познава хиляди подвизи. Това е история, с която трябва да се гордеем. Често обаче, ние забравяме славата на народа си и започваме да вярваме на историческите заблуди. В тази статия ще ви запознаем с десет примера от българската история, с които трябва да сме горди.

    Ето ги и тях:

     

    България е най-старата държава с непроменено име в Европа.

    “Кан Аспарух” – худ. Б. Чантарски

    Известно е, че най-старата европейска държава е Сан Марино. Нейната самостоятелност обаче е призната векове по-късно от самото създаване на държавата. В същото време България е запазила първоначалното си име, с което Кубрат я е нарекъл през 635г. Въпреки, че е попадала под робство два пъти, нейното име е останало непроменено. Първоначално е призната от Византия благодарение на съюза на Ираклий и Кубрат. През 681 година е повторно призната от император Константин IV. Така България е останала единствената държава в световната история, която не е променила името си през цялото си съществуване. А България е една доста стара държава…

     

    Падането на Триезичната догма

    Преди появата на българският език се е спазвала т.нар. Триезична догма, която гласяла, че съществуват три свещени езика –латински, гръцки и иврит. Само на тях можело да се извършва богослужебният ритуал.

    С появата на българския език като богослужебен, в отделните християнски общности се появила смелостта да претендират богослужението да се извършва на местния език, а не както досега – на канонизираните латински и гръцки.

     

    Българите са първия народ, който е нанесъл три последователни поражения на арабите

    Това се случва по време на управлението на хан Тервел. През 717 и 718г., българската армия на три пъти побеждава арабите водени от Маслама в Тракия. Преди 717г., византийците записали няколко победи над арабите, но никога не били постигали подобно нещо – три последователни победи над арабските войници. Където и да отидели, арабите се превръщали в напаст за бедните жители на Африка, Азия и Иберия. Затова византийският император се обърнал за помощ към Тервел, на която ханът незабавно се отзовал. Така настъпва краят на арабската хегемония. Никой друг враг на Умаядския халифат не е успял да му нанесе три последователни поражения.

     

    Единствено армията на Второто Българско Царство успяла да разгроми войски от три различни „модела“. Това се случило за по-малко от десетилетие.

    Унгарската армия, която била устроената по „западен“ образец била разгромена от  Йоан Асен II и брат му Александър.  Другата победа е над армията на Теодор Комнин. Това била славна победа, тъй като тя въплъщавала цялото византийско военно изкуство. Също така са разгромени и монголските отряди, които нахлули в Европа през 1240 г.

     

    Разбиването на Средновековната политическа система

    До 927г. в Средновековната политическа схема единствените понятия, които съществували били западна и източна империя. Тогава се появила България, която е първата европейска държава разбила този ред.

    Съществуващият от времето на Диоклециан модел за една Западна и една Източна имперска титла бил разрушен от признаването на Петър I за цар (император) през 927 г. България била първата държава в Европа, която унищожила досегашната традиция и създала нова империя.

     

    Българският средновековен флот побеждава третата европейска морска сила – Генуа.

    Флотът на Добруджанското деспотство разгромил черноморските армади на Генуа през 70-те години на XIV век. До тогава само две държави можели да се похвалят с подобен подвиг – Венеция, която доминирала над Западното Средиземноморие и Арагон, доминираща над Източното.

     

    Българският народ е сред народите, оказал една от най-дългата съпротива срещу Османската империя – продължила около 80 години.

    Българите са били най-борбеният народ, който Османската империя е срещала. В периода от 1340 до 1421 година, когато турските набези над Европа се увеличили, те оказвали активна съпротива срещу османците и на местно и на държавно ниво. Единствено унгарците като независима държава със своята 130 годишна съпротива, превъзхождат българският народ. Борбата им продължила и в рамките на Хабсбургската монархия над век и половина.

     

    Въпреки дългото робство, българите са единственият народ, който е съумял да задържи своята държавна традиция

    Ако започнем да изчисляваме, българската държава е била под робство за около 660 години. Това обаче никога не е пречело на националния ни дух. Българските традиции са се запазили през годините, а държавната ни традиция е съумяла да се задържи в рамките на три царства. Дори лишени от своя суверенитет за толкова дълго време, българският народ е успял да възстанови своята държавност.

     

    Бройката на участващите български в Руско-турската война е толкова, колкото на армиите на Сърбия и Румъния.

    Снимка: PZ Photography

    България участвала в Освободителната война с над 50,000 българи, които имали активна роля в хода на войната – като снабдители, преводачи, доброволци и разузнавачи. Българската армия е била почти толкова голяма колкото армиите на Румъния и Сърбия, които имат свои самостоятелни армии. Жертвите, които е дала България, наброяват над 15 000 българи, число, което се сравнява с убитите руски войници.

     

    Единствено българите като християнски народ в Османската империя са успели да издействат самостоятелен национален статут (милет).

    Това станало заради признаването на Българската Екзархия и проведения по-късно плебисцит за нейното разширение. Цариградската патриаршия и Русия били твърдо против българите да имат собствена екзархия, но благодарение на законите, българите успели да си извоюват най-голямата, културна, политическа и самостоятелна победа в своята история. И всичко това с помощта н мирни средства.

    Автор: Божидара Иванова

    Още публикации

    Коментари

    1. Мисля, че не е съвсем точно твърдението, че до 927г е имало само две империи в Европа. Франкската империя (на Людовик Благочестиви) е била в зенита си още 100 години преди това… И малко след това, през 843г се случва нещо интересно: Франция е поделена на 3 части (на Лудвиг, на Лотар ІІ и на Карл ІІІ). В този момент за около 30 години България е най-голямата по площ държава в Европа! Това е времето на Пресиян и Борис-Михаил.
      Другата ми забележка е за Венеция и Арагон. Владенията им следва да са обратно разположени – Западното Средиземноморие за Арагон, а източното – за Венеция.

    ВАШИЯТ КОМЕНТАР

    Моля, въведете коментар!
    Моля, въведете името си тук

    Мобилно приложение за Android и iOS

    Най-нови

    Изтеглете 
    мобилно приложение за Android и iOS

     
    close-link