През Втората световна война генерал Дитрих фон Холтиц не се е подчинил на пряката заповед на Хитлер да изравни със земята Париж. През 1944г фон Холтиц е командващ офицер на парижката крепост, когато получава следната заповед от фюрера: “Градът не бива да попада в ръцете на врага, освен ако не е в руини.” На 20 август генералът прекратява съпротивата срещу въстанието на французите, а няколко дни по-късно се предава заедно със 17 000 от своите хора. Той отказва да изпълни заповедта на Хитлер и Париж остава на практика непокътнат, за което е наречен Спасителят на Париж.
Удостоен е с рицарско звание на френския почетен легион. Фон Холтиц е спорна историческа личност и докато едни го приемат за хуманист и герой, други твърдят, че е бил верен на Хитлер докрай и, ако е спрял да убива французи, то е било само, защото вече не е имал тази възможност. Факт е обаче, че докато лежи в британски затвор, където затворниците са тайно подслушвани, фон Холтиц е записан как се разкайва за “изпълнението на най-трудната заповед в живота му – ликвидиренето на евреите”. Той споделя как се срамува от себе си, че е подвел войниците си да повярват на нацистите и поема цялата вина за това.
Следете ни и във Facebook за още интересно съдържание!
Продължете да четете
Влезте или се регистрирайте безплатно, за да отключите цялата статия.
Вход Регистрация
