Още

    Футболни куриози

    Футболът вече се е превърнал не просто в спортна игра – а отдавна е огромен бизнес (достатъчно е само да се погледнат цените на трансферите на футболисти между различни отбори), нерядко в него се намесва дори политиката. И, както в бизнеса и политиката, той също има своите куриози, легенди и митове. Ето някои от тях.

    Прочутите викове „Оле-оле-оле!“, характерно за испаноезичната публика, идват от коридата – борбата с биикове.

    Хулио Иглесиас на млади години играел за „Реал“ Мадрид – но, поради автомобилна катастрофа за известно време бил прикован към леглото. Само ръцете му се движели. Той започнал да свири на китара – и така започнала певческата му кариера.

    Веднъж по време на мач в Бразилия група парашутисти били отнесени от вятъра към футболно тоигрище. Един от парашутистите паднал върху вратаря, който заради това пропуснал гол. Въпреки протестите на зрителите и на потърпевшия отбор, голът бил зачетен.

    В интернет се срещат фейкови новини, че футболът е официално забранен в 6 държави – Ирак, Афганистан, Кампучия, Гренландия, Ямайка и Кения. Но Кампучия отдавна не съществува, а в света, така или иначе, днес няма страна, където футболът да е забранен. Дори консервативната Саудитска Арабия има свое първенство и национален отбор, който даже успява да се класира за световните финали.

    В САЩ, щата Юта, европейският футбол е разрешен само, ако игралното поле е на поне 1.5 мили разстояние от църква. За други игри, например, американски футбол, допустимото разстояние е 0.5 мили.

    Във Великобритания годишните щети за частната и публичната собственост поради вандалщината на запалянковците възлизат на 40 милиона лири.

    На 3 ноември 1969 г. в Англия се състоял футболен мач, в който отборите се борели толкова грубо за топката, че съдията наказал всичките 22 играчи, включително един изпратен в болница и дори страничен съдия.

    Най-продължителният мач се провел през 1981 г. между два ирландски отбора – 65 часа и 1 минута.

    Доста успешният бразилски отбор „Какова“ се състоял предимно от полицаи. По време на мачовете му в града всеки път се наблюдавал скок на престъпността, понеже всички полицаи били на мач, за да подкрепят любимците си. Отборът бил разформиран по заповед на министъра на вътрешните работи.

    В Буенос Айрес се провел необичаен мач между отбори на ергени и женени мъже. Ергените водели в резултата. Тогава съпругите изскочили на терена, набили съдията и го принудили да обяви победа на семейните.

    По време на мач в италианския град Асти един от играчите неволно се препънал в нещо на терена и навехнал крака си. Когато разгледали почвата, открили скелет, който се оказал рядка историческа находка. Футболистът бил награден.

    Бразилският футболист Пинейро бил известен с навика си да вкарва автоголове. В един сезон той забил цели десет автогола. За неговия 25-ти рожден ден му подарили компас с надпис: „Противниковата врата е отсреща, а не зад гърба ти“.

    Пинейро

    През 2005 г. по време на финала на Купата на Английската лига шумът на стадиона бил почти 131 децибела. Постижението било записано в книгата на рекордите на Гинес.

    Имало случаи, когато съдиите показвали червен картон на самите себе си. Така постъпил съдията Анди Уейн на срещата „Питърбъро“ – Роял Мейл“ (за да се избегне конфликт с вратаря). Също и съдията Мелвин Силвестър на мача „Саутхямптън –  „Херстбърн“ (за сбиване с играч).

    През 1959 г. в немския град Гелзенкирхен на един и същи терен се играли едновременно две игри: хандбал и футбол. Администрацията определила времето за двете срещи в един и същи час. Никой не искал да отстъпи – накрая и двата мача се изиграли докрай.

    Вратарят Гросо от Италия получил червен картон, защото посъветвал съдията да носи очила. После комисията установила, че вратарят е собственик на магазина за оптика, и неговият съвет бил приет като логична професионална препоръка. Правата му били възстановени.

    През 1950-те в Аржентина години се провел мач между отбори на футболни съдии. Играта вървяла добре до момента, в който бил отбелязан спорен гол. Наложила се намеса на полицията.

    В Испания 3 минути преди края на футболен мач играчите на двата отбора обкръжили съдията и го убеждавали не само с думи, но и с ритници. Съдията извадил червения картон и го показал поред на всичките 22 футболисти.

    Веднъж машинистът на експреса Букурещ – Белград едва успял да спре влака, за да не прегази мъж, лежащ върху релсите. Оказало се, че това е господин Раданович от Югославия, който така спрял влака, за да не закъснее за мач.

    През 1969 г. между Хондурас и Салвадор избухнала война, която продължила 6 дни. Причина била победата на националния отбор на Хондурас в квалификационния етап за Световно първенство.

    Крис Никъл

    През 1976 г. играчът на „Астън Вила“ Крис Никъл вкарал 2 гола във вратата на противника и 2 автогола. Мачът завършил 2:2.

    Още публикации

    Коментари

    1. Чолаков, Чолаков кой ти разреши да пишеш статии и то за сайт, който претендира да учи хората ,които го посещават. Кампучия е името на страната , която ние наричаме Камбоджа. Не само че съществува но и това е истинското и име а не Камбоджа както ние я наричаме .
      п.с.: На английски звучи Камбодия

    2. Викторчо, май не си забелязал, че статията е на български език. И понеже е на български, няма значение как е нито на английски, нито на бимбилистански. На български държавата се нарича Камбоджа. Можеше да провериш поне в Уикипедията. Кампучия се е наричала по време на режима на червените кхмери. И си оправи грамотността, като са научиш къде се слагат въпросителни, запетайки и точки. Когато станеш грамотен и възпитан , тогава може и да опиташ да пишеш коментари.

    ВАШИЯТ КОМЕНТАР

    Моля, въведете коментар!
    Моля, въведете името си тук

    Мобилно приложение за Android и iOS

    Най-нови