Още

    Как възприемали животните в миналото?

    От праисторически времена хората възприемали животните като свои по-малки братя. Затова и ги надарявали с редица човешки черти. Според библейската традиция, змията подтикнала човека да се поддаде на изкушението – така се превърнала в символ на злото.

    По-късно други опасни хищници започнали да играят подобна отрицателна роля. Ярък пример е вълкът, опитомен от свети Франциск Асизки, който преди това вселявал ужас сред жителите на град Губио.

    Средновековните автори често се занимават с „одухотворяването“ на представители на фауната, но като правило им приписват не най-добрите качества. Средновековието смятало петлите за самодоволни, гъските за глупави, прасетата -мръсни и лакоми, козлите и овните – за упорити и похотливи, вълците, лисиците и котките – за зли, хитри и коварни.

    Продължете да четете

    Влезте или се регистрирайте безплатно, за да отключите цялата статия.

    Вход Регистрация

    Още публикации

    Коментари

    ВАШИЯТ КОМЕНТАР

    Моля, въведете коментар!
    Моля, въведете името си тук

    Най-нови