Мария Кюри е първата жена, спечелила Нобелова награда, първият човек и жена, спечелила я два пъти, както и единственият човек в историята с Нобелова награда в две различни категории. Кюри е наградена с Нобел за физика през 1903г, а през 1911г печели и за химия. Общо фамилията й записва в историята цели пет 5 Нобелови награди.


