Още

    Наградните оръжия на Руската империя

    Обичаят за даряване на отличилите се руски воини с хладни оръжия води началото си от ХVІІ в. Той постепенно се развил и превърнал в масова традиция по време на Отечествената война срещу Наполеон през 1812 г. С някои промени се запазил както в Съветския съюз, така и в днешната Руска федерация.

    В Руската империя било прието императорът да награждава за военни подвизи с хладно оръжие (наричало го още „бяло“). С него се удостоявали само офицери и генерали. За целта се използвали не всичките му разновидности, а само военни и граждански шпаги, саби, казашки шашки и морски кортици.

    Най-напред Петър Велики започнал да награждава офицери от редовните части. Един от първите получил златна шпага с брилянти граф Ф. М. Апраксин за превземането на крепостта Виборг през 1710 година.

    Продължете да четете

    Влезте или се регистрирайте безплатно, за да отключите цялата статия.

    Вход Регистрация

    Още публикации

    Коментари

    ВАШИЯТ КОМЕНТАР

    Моля, въведете коментар!
    Моля, въведете името си тук

    Най-нови