Обичаят за даряване на отличилите се руски воини с хладни оръжия води началото си от ХVІІ в. Той постепенно се развил и превърнал в масова традиция по време на Отечествената война срещу Наполеон през 1812 г. С някои промени се запазил както в Съветския съюз, така и в днешната Руска федерация.
В Руската империя било прието императорът да награждава за военни подвизи с хладно оръжие (наричало го още „бяло“). С него се удостоявали само офицери и генерали. За целта се използвали не всичките му разновидности, а само военни и граждански шпаги, саби, казашки шашки и морски кортици.
Най-напред Петър Велики започнал да награждава офицери от редовните части. Един от първите получил златна шпага с брилянти граф Ф. М. Апраксин за превземането на крепостта Виборг през 1710 година.
Продължете да четете
Влезте или се регистрирайте безплатно, за да отключите цялата статия.
Вход Регистрация
