Още

    Новгород и шведската намеса – Опит за разчленяване на Русия по време на Смутното време

    Началото на XVII век е период на дълбока държавна криза, известна като Смутното време. Вътрешни борби за власт, глад, икономически срив и династичен вакуум създават условия за активна външна намеса. Докато Полско-литовската държава окупира Москва и обсажда Смоленск, на северозапад се разгръща друга, не по-малко опасна заплаха – шведската интервенция в Новгород. Този процес може да бъде разглеждан като реален опит за разчленяване на Русия, при който различни външни сили се стремят да използват вътрешната слабост на държавата, за да откъснат стратегически територии и да установят контрол върху ключови региони.

    Геополитическият контекст на Смутното време

    След прекъсването на династията на Рюриковичите и смъртта на цар Фьодор I през 1598 г., Русия навлиза в продължителна политическа нестабилност. Лъжедмитриевците, болярските заговори и свалянето на Василий Шуйски през 1610 г. създават вакуум на властта. Москва е окупирана от полски гарнизон, а западните и южните граници са изложени на постоянен натиск.

    В този момент Швеция, която вече е в конфликт с Полша за контрол върху Балтийския регион, вижда възможност да разшири влиянието си на изток. Шведската корона разбира, че руската криза създава условия за териториална експанзия, без да се води открита война срещу силна централизирана държава. Именно в този контекст трябва да се разглежда шведската намеса в Новгород като част от по-широк процес на разчленяване на Русия.

    Продължете да четете

    Влезте или се регистрирайте безплатно, за да отключите цялата статия.

    Вход Регистрация

    Още публикации

    Коментари

    ВАШИЯТ КОМЕНТАР

    Моля, въведете коментар!
    Моля, въведете името си тук

    Най-нови