Още

    Одоакър – рушителят на Западната Римска империя

    476 година е краят на Античността и началото на Средновековието. Историците условно са избрали тази дата като водораздел между две велики епохи. По същество обаче събитията от тази година само символично сложили край на Западната Римска империя – която се разпадала няколко десетилетия преди и доста дълго време след това. През 476 г. един варварски узурпатор заменил друг, за да управлява една обедняла страна, която дори сега си оставала мечта за варварите. В Италия се възцарил Одоакър.

    Не е известно от кое племе е той – хуни, скири, руги или готи. Знае се само, че по-късно основната му военна сила са били воините на племето герули. През 470 г. постъпил на римска служба, а в 476 г. бил приет в редовете на императорската охрана. Самите римляни в армията ставали все по-малко. А военното положение било безнадеждно и неизбежно се превръщало в катастрофа.

    Одоакър. Уикипедия

    Към средата на V век под натиска на германските племена Западната империя  загубила почти всички провинции – Великобритания, Югозападна и Югоизточна Галия, богатата Северна Африка, почти цяла Испания. Без пари наемниците не се подчинявали и римските им „работодатели“ просто се превърнали в техни заложници.

    Продължете да четете

    Влезте или се регистрирайте безплатно, за да отключите цялата статия.

    Вход Регистрация

    Още публикации

    Коментари

    ВАШИЯТ КОМЕНТАР

    Моля, въведете коментар!
    Моля, въведете името си тук

    Най-нови