През цялата история на ГРУ (Главното разузнавателно управление на Генералния щаб) предателството на Олег Пенковски било най-сериозният провал и причинило огромна вреда на СССР и разузнавателната му мрежа. Освен това, неговите действия поставили света на ръба на ядрен конфликт между Съветския съюз и Съединените щати.
Олег Пенковски преминал през Великата отечествена война, бил главно на партийни и ръководни длъжности, два пъти ранен. След войната учил във Военната академия „Фрунзе“ и през 1949 г. получил званието полковник, когато бил на 30 години. Това бил чудесен старт за военната кариера на един съветски офицер.

По-нататъшната служба на Пенковски направила малко неочакван обрат. Военно-политическата дейност на бъдещия предател била заменена с военно-дипломатическа. След обучение във Военно-дипломатическата академия на Съветската армия Олег Пенковски бил назначен на длъжността военен аташе и резидент на ГРУ в Турция.
Продължете да четете
Влезте или се регистрирайте безплатно, за да отключите цялата статия.
Вход Регистрация
