Още

    Още радиоактивни тайни на СССР

    Продължаваме с разказите за още няколко случая на премълчани радиоактивни аварии в СССР

    Краматорска ампула

    Тази история не е свързана с големи технологични бедствия и има по-скоро битов мащаб. Но точно затова на мнозина изглежда най-страшно и необяснимо. Всичко започнало с факта, че в една от гранитните кариери на Донецката област, в Украинската ССР, се изгубила ампула с радиоактивен цезий-137. Това опасно вещество било използвано в измервателно устройство – нивомер. Загубата на радиоактивното вещество довело до разследване.

    Именно в този девететажен блок в Краматорск се разиграва трагедията

    Претърсили цялата кариера, и като не намериха нищо, разбрали, че ампулата може да заминала заедно с материалите до един от многото клиенти на предприятието. Всички клиенти на строителния материал били предупредени и помолени да бъдат бдителни, докато проблема не бъде отстранен.

    Продължете да четете

    Влезте или се регистрирайте безплатно, за да отключите цялата статия.

    Вход Регистрация

    Още публикации

    Коментари

    ВАШИЯТ КОМЕНТАР

    Моля, въведете коментар!
    Моля, въведете името си тук

    Най-нови