Още

    Създаването на демократична Германия след Хитлер

    След края на Втората световна война пред победилите съюзници изникнал въпросът: какво да се прави с Германия? И още един, може би още по-важен: какво да се прави с германците?

    През 1944 г. Великобритания и Съединените щати се споразумели, че след края на войната Германия трябва да бъде разделена на части, тежката индустрия да бъде унищожена, а самото население да се пренасочи към селското стопанство. Това бил така нареченият „план Моргентау”, предложен от тогавашния министър на финансите на САЩ Хенри Моргентау.

    Финансистът от Уолстрийт Хари Декстър Уайт изчислил, че този план ще причини намаляване на населението на Германия с 25 милиона души. През август 1944 г. бил издаден наръчникът за следвоенната окупационна администрация в Германия. Но Моргентау го отхвърлил, защото смятал, че дневният порцион от 2000 калории на германец е прекалено голям.

    Продължете да четете

    Влезте или се регистрирайте безплатно, за да отключите цялата статия.

    Вход Регистрация

    Още публикации

    Коментари

    1. Всички беди на човечеството са плод на незнание и липса на обоснована мироглед. Незнание какво са обществата и религиите, какво е мислене и кое го създава, каква е ролята на персонажите-Богове в религиите, какво е Действителността и познанията за нея… изключително грешни, фатално грешни представи.

    ВАШИЯТ КОМЕНТАР

    Моля, въведете коментар!
    Моля, въведете името си тук

    Най-нови