Още

    Свастиката – прокълнатия символ на щастието

    Свастиката представлява кръст с извити под прав ъгъл (по-рядко – като дъга) краища. Напълно е възможно това да е бил един от вариантите за символ на плодородието, да е представлявал скръстени мълнии, чука на Тор и т. н.

    Днес образът на свастиката у мнозина предизвиква отвращение,защото се възприема като еквивалент на нацистката идеология. Използването на този знак в редица държави дори е забранено. Но в продължение на хиляди години за много хора свастиката била олицетворение на Слънцето, благодатния огън и светлината.

    Най-старата свастика е намерена в Швеция, издълбана върху скала преди около 14 хиляди години. Смята се, че това е скандинавският символ на Слънцето. Малко “по-млади” скални рисунки са открити в арменската част на равнината Арарат – те са от X-то хилядолетие пр. Хр.

    Продължете да четете

    Влезте или се регистрирайте безплатно, за да отключите цялата статия.

    Вход Регистрация

    Още публикации

    Коментари

    ВАШИЯТ КОМЕНТАР

    Моля, въведете коментар!
    Моля, въведете името си тук

    Най-нови