Още

    За Вуду магията и зомбитата

    Магьосническият култ Вуду и днес се практикува на Карибските острови. Именно с него се свързва терминът “зомбита”, което на езика банту означава “душа на мъртъв човек”. Смята се, че магията Вуду може да възкреси мъртвите, превръщайки ги в роби на живите. За пръв път през 1929 г. се появява терминът “зомбита” в литературни произведения в Европа. Уилям Сеабрук, репортер на “Ню Йорк Таймс” в “Островът на магията”, описва живота на хаитските аборигени, спирайки се подробно на култа Вуду.

    Киното не пропуснало интересната тема и в 1932 г. на екраните излиза филм на ужасите “Бялото зомби”. 1968-а година може да се нарече революция в този жанр: пуска се пълнометражната кинолента на Джордж Ромеро “Нощта на живите мъртъвци”, който се превръща и в повратна точка. Не случайно режисьорът е признат за “баща” на филмите за зомбита. Въпреки, че лентата е заснета в черно-бяло, сцените на насилие и канибализъм са толкова реалистични, че критиците искат да се забрани този филм на ужасите. Днес филмите за зомбитата са много популярни сред зрителите.

    Продължете да четете

    Влезте или се регистрирайте безплатно, за да отключите цялата статия.

    Вход Регистрация

    Още публикации

    Коментари

    ВАШИЯТ КОМЕНТАР

    Моля, въведете коментар!
    Моля, въведете името си тук

    Най-нови