Още

    Защо толкова нацисти бягат в Аржентина

    След края на Втората световна война Европа изглежда различно. Берлин е в руини, Третият райх е унищожен, а съюзниците започват да издирват хората, отговорни за престъпленията на режима. За хиляди германски офицери, членове на нацистката партия, сътрудници от окупираните страни и представители на свързани движения става ясно, че старият свят вече не е безопасен. Те знаят, че ги очакват разследвания, съдебни процеси, затвор или смъртна присъда. Затова започва масово бягство – не само от Германия, а от самата Европа.

    Един от най-често задаваните въпроси е защо толкова много от тези хора се насочват именно към Южна Америка и особено към Аржентина. Причината не е една. Става дума за съчетание от политика, идеологически симпатии, дипломатически мрежи, география, страх от комунизма, икономически интереси и възможност за нова самоличност. Историята на нацисти в Аржентина показва как следвоенният хаос позволява на много военнопрестъпници да избегнат правосъдие поне за известно време.

    Европа след 1945 г.: континент, в който вече няма сигурно убежище

    На 8 май 1945 г. Германия капитулира. За милиони хора това е край на войната в Европа. За много представители на нацисткия режим обаче това е начало на бягство. Те разбират, че не могат спокойно да останат в Германия, Австрия, Франция, Хърватия или други държави, където са участвали в престъпления или са сътрудничили на режима. Нюрнбергските процеси дават ясен сигнал: съюзниците няма просто да забравят случилото се.

    Продължете да четете

    Влезте или се регистрирайте безплатно, за да отключите цялата статия.

    Вход Регистрация

    Още публикации

    Коментари

    ВАШИЯТ КОМЕНТАР

    Моля, въведете коментар!
    Моля, въведете името си тук

    Най-нови