Светът се променя всяка минута, въпреки че понякога е трудно да се забележи. През десетилетията някои от атракциите и най-популярните туристически обекти се промениха много. Например, преди 50 години Дубай беше само малък град в центъра на нищото, а днес е един от най-проспериращите градове в света.
Планината Рашмор
Лицата на четиримата американски президенти – Вашингтон, Джеферсън, Рузвелт и Линкълн се появиха на планината от 1927 до 1941 година. Трябва да се отбележи, че за толкова дълго време не е наранен нито един работник – рядкост за мащабното строителство през първата половина на ХХ-ти век. По-късно стана известно, че много от работниците, които са издълбали профилите, са загинали след приключване на строителството от увреждане на белите дробове от гранитния прах.
Киото
Някога центърът на Киото бил едноетажен и сравнително тих и било почти невъзможно да се срещне човек от бялата раса. Сега на улица Шийо има тълпи от туристи от цял свят, които идват да пазаруват и да се хранят в местните ресторанти.
Мавзолеят на Ленин
Първият мавзолей бил издигнат набързо: за няколко дни е бил построен от дърво, за да се подготви за погребението на вожда. Истината е, че проектът, принадлежал на архитекта Щусев, не е изпълнен изцяло: заради силните студове (Ленин умира през януари), земята била толкова замръзнала, че трябвало да бъде взривена с динамит. Първият временен мавзолей стоял до пролетта на 1924 г., след което на негово място се изградил по-голям, но също дървен. Мавзолеят, който досега посещават ентусиасти, се появява едва през 1930 година.
Мемориалът на Линкъл
Символът на американското желание за свобода и демокрация невинаги стои в тържествен геометричен пейзаж. Първоначално се е намирал в блато. Постепенно земята около паметника е усвоена, а блатото е почистено и превърнато в строго правоъгълно езерце.
Таймс Скуеър
Някога мястото, където се намира най-ярката улица в света, бил центърът на Манхатън. Но когато през 1904 г. „Ню Йорк Таймс“ се преместил в една от местните сгради, започнал да задава тона на цялата област. Няколко години по-късно тук била открита метростанция, която била наречена „Таймс Скуеър“. Три седмици след като станцията била открита, електричеството било вкарано в района и засияла първата реклама.
Статуята на Христос Изкупител /Рио де Жанейро/
Изграждането на 38-метровата статуя продължило девет години, от 1922 до 1931 година. Любопитно е, че както в случая със Статуята на свободата, Христос Изкупител е създаден във Франция и на върха на планината Корковадо. Статуята периодично става жертва на светкавици. В този случай католическата епархия на Рио де Жанейро има материала, от който е създадена статуята на Христос.
Айфеловата кула
„Безценна и грозна кула“ – такава характеристика някога е била дадена на Айфеловата кула. Предполагало се, че тя е временно явление: само ще бъде представена на Световното изложение през 1889 г. Оказало се, че конструкцията е предназначена за съдбата на националния символ на Франция. Между другото, през 1940 г. французите прерязали въжетата на асансьора в кулата, а немците трябвало да се влачат, за да окачат флага на Третия райх.
Големият сфинкс в Гиза (Египет)
Една от най-древните и загадъчни скулптури, която все още предизвиква противоречия и привлича вниманието към себе си, първоначално представлявала само научен интерес. В подножието на величествения Сфинкс, с височина 20 метра, издълбани от варовикови скали се втурнали само научни експедиции, които от десетилетия изследват тази тайнствена скулптура. Дълго време тя се намирала под голям слой пясък. Дори в древността фараоните Тутмос IV и Рамзес II неуспешно се опитали да освободят пясъка. Едва през 1817 г. сфинксът е с леко освободени глава и гърди, а след още 100 години скулптурата е напълно разкопана.
Стадион „Панатинайкос” в Атина (Гърция)
Гръцкият стадион „Панатинайкос“ или „Калимармаро“, намиращ се в Атина, е място за провеждане на Панатинейските игри от древността. Естествено, подобно на всички архитектурни структури, тази уникална спортна площадка, изцяло облицована с бял мрамор, се превръща не само в руини, но и се оказва под слой земя. Едва през XIX-ти век нейните останки са разкопани и възстановени. Грандиозната работа завършила с провеждането на първите в света Олимпийски игри, проведени през 1896 година.
Дубай (Обединени арабски емирства)
Зората на Дубай започна с откриването на петролни находища през 1966 г. и трябва да се каже, че това става благодарение на успешното управление на шейх Рашид ибн Саид ал-Мактум. Буквално в продължение на няколко десетилетия бедстващото селище се превърна в най-богатият град в света.