Обикновено се смята, че медицината от миналото е била твърде изостанала от съвременните постижения. Често лечението било опасно за пациента, тъй като лекарите, които били най-често шамани и жреци, не спазвали дори прости хигиенни правила. Въпреки това, археолозите редовно намират доказателства, че в древния свят лечението на хората се извършвало много компетентно и умело.

Днес вече има много находки, които потвърждават изключително високото ниво на развитие на медицинските знания преди много векове. По-специално, останки на хора със следи от хирургическа намеса се срещат редовно на територията на Индия, Египет и Южна Америка. При това, прецизността и професионализмът на операциите, извършвани от древните лекари, учудват дори съвременните специалисти.
При внимателно проучване на такива находки се стига до заключението, че лекарите в древността са имали широки познания в областта на анатомията и познавали протичането на физиологичните процеси. Те също така знаели как да прилагат всички тези знания на практика за лечението на различни заболявания.
Продължете да четете
Влезте или се регистрирайте безплатно, за да отключите цялата статия.
Вход Регистрация
