Още

    Интересни факти за бебетата

    Бебетата може и да са хора като нас, но когато са съвсем малки, между нас и тях има съществени разлики. Като цяло още докато са в утробата и малко след това мъниците сякаш са от друга планета и много факти, свързани с развитието им, може да ни изненадат. Ето някои от тях.

    Бебетата са свръхсилни

    Хващало ли е новородено пръста ви? А правило ли ви е впечатление колко силно стиска? Всъщност бебетата са изключително силни и при тях се наблюдава зависимост като при мравките, които могат да носят товар, 50 пъти по-тежък от тях самите. Е, бебетата не са чак толкова силни, но без проблем могат да повдигнат нещо, тежащо колкото тях самите. Което си е впечатляващо!

    Бебетата имат с почти 100 кости повече от нас

    Ето това вече звучи странно! Бебетата се раждат с 300 кости, но докато растат, част от тях се сливат, за да достигнат бройката, която познаваме при възрастните, а именно 206.

    Бебетата имат мустаци и ги ядат

    В четвъртия месец от бременността в плода се развиват мустаци, които след това образуват космена обвивка по цялото тяло. Още преди раждането всички косми падат и се изяждат от бебето, докато е още вътре в утробата. Зловещо, а?

    Бебетата нямат кости на коленете

    Може и да се раждат с 300 кости, но точно на коленете нямат. Т.нар. капачки на коленете се развиват като такива между 3-тата и 5-ата година на детето.

    Бебетата разпознават майка си по миризмата

    Мъниците запомнят миризмата на майка си веднага след раждането и така се научават да я разпознават. Доста по-късно запомнят и образа ѝ.

    Бебетата могат едновременно да дишат и да преглъщат

    Признаваме си, докато писахме текста се опитахме да го направим и ние. Е, безуспешно, защото това е умение, което „е налично“ до около седмия месец. След това става невъзможно.

    Бебетата имат много вкусови рецептори

    Ние имаме вкусови рецептори основно върху езика, докато мъниците имат и на небцето, и отстрани в устата, всъщност точната им бройка е около 10 000. С годините те избледняват и губят чувствителността си.

    Бебетата не плачат

    Тук успяхме да ви изненадаме, нали? Та бебето проплаква още в секундата, в която се появи на бял свят и не спира около 2 години след това, като предпочита да изнася своеобразните си концерти в малките часове на нощта, разбира се.

    Всъщност мъниците не плачат в истинския смисъл на думата, защото не могат да произвеждат сълзи в първите седмици от живота си. И това, което правят, е просто да крещят. Сълзите се появяват след третата седмица от раждането, понякога дори по-късно.

    Още публикации

    Коментари

    ВАШИЯТ КОМЕНТАР

    Моля, въведете коментар!
    Моля, въведете името си тук

    Мобилно приложение за Android и iOS

    Най-нови

    Изтеглете 
    мобилно приложение за Android и iOS

     
    close-link