Какво се случва с времето по света? В Африка през горещото лято изведнъж се сипе градушка, а в Сибир през декември е като пролет. Неочаквано се събуждат спящи вулкани, върху крайбрежните градове връхлитат страховити цунамита. Тук-там се говори за някаква „климатична война“. Ако това е вярно и някъде в секретни лаборатории се разработват методи за управление на климата, нищо чудно човечеството да е изправено пред опасност, по-голяма от ядрената…
Двете суперсили СССР и САЩ започнали да се обвиняват взаимно в климатична война през 1970-те години. Разсекретените архиви показват, че такива програми наистина съществували. Но докъде са стигнали?
Известно е, че по време на Виетнамската война (1957г.-1975г.) американците използвали химикали за изменението на климата. Така увеличили валежите с около 30%, по този начин напълно размили и разрушили „пътеката Хо Ши Мин“ – по която виетнамците превозвали оръжие и храна.
Продължете да четете
Влезте или се регистрирайте безплатно, за да отключите цялата статия.
Вход Регистрация
