Земното магнитно поле, което предпазва планетата от смъртоносната слънчева радиация, отслабва рязко през последните шест месеца, съобщава Европейската космическа агенция на базата на информация от сателитната система Swarm.
Най-слабите точки на магнитното поле – което е на 600 000км над повърхността на Земята – се намират над западното полукълбо. От друга страна, полето се е засилило над южната част на Индийския океан.
Учените, провели изследването, все още не са сигурни защо магнитното поле отслабва, но причината най-вероятно е, че магнитните полюси на Земята скоро ще се обърнат. Всъщност, според информацията от сателитите, магнитният север вече се движи към Сибир.
„Подобно обръщане не е моментално, а става в рамките на стотици и дори хиляди години. Случвало се е много пъти в миналото.“ – обяснява Флобергаген, ръководител на мисията Swarm.
От известно време знаем, че магнитният север се придвижва. Веднъж на няколкостотин хиляди години, магнитните полюси разменят местата си.
Макар тези промени в силата на магнитното поле да са част от този нормален цикъл, информацията от сателитите показва, че геомагнитното поле отслабва много по-бързо, отколкото в миналото. Преди това учените изчисляваха, че полето е отслабвало с около 5% на 100 години, но новата информация разкрива, че всъщност отслабва с 5% на десетилетие, което е 10 пъти по-бързо.
В следствие на това се оказва, че пълното обръщане на магнитните полюси няма да се случи след около 2000 години, както предвиждаха учените преди, а много по-скоро.
Отслабването на магнитното поле на Земята не е признак за апокалипсис на Земята. При миналите обръщания на полюсите не е имало масово измиране, нито опасна радиация – поне не сме открили доказателства за това. При всички случаи обаче, електрическите и комуникационните мрежи ще бъдат изложени на голям риск.
Геомагнитното поле действа като огромен, невидим мехур, който предпазва Земята от опасната космическа радиация, с която ни залива Слънцето. Полето съществува благодарение на желязното ядро на планетата, което е обградено от слой разтопен метал. Промените в температурата на ядрото и въртенето на Земята загряват и раздвижват разтопения метал около ядрото, което създава магнитно поле.
Именно движението на разтопения метал е причината магнитното поле да се засилва на едни места и да отслабва на други. Когато кипенето на разтопения метал на това място се забави, по-малко заредени частици се освобождават и магнитното поле на повърхността отслабва.
Сателитите Swarm улавят сигнали не само от магнитното поле на Земята, но също и от ядрото, мантията, земната кора и океаните. Учените от ЕКА се надяват да използват данните, за да направят навигационните системи, които разчитат на магнитното поле по-точни, да подобрят прогнозирането на земетресения и да откриват места по повърхността на планетата, които са богати на природни ресурси. Учените смятат, че колебанията в магнитното поле ще им помогнат да идентифицират движението на континенталните плочи и да правят по-точни прогнози за земетресения.