Сесил Кели

На 30 Декември 1958г. става инцидент в плутониевата фабрика в Лос Аламос. Сесил Кели, опитен химик, работел на голям смесващ контейнер. Разтворът в контейнера трябвало да бъде слаб – обикновено по-малко от 0.1 грама плутоний на литър. Онзи ден обаче, концентратът бил 200 пъти по-силен. Когато Кели пуснал машината, течността в контейнера се завъртяла и плутоният освободил огромен заряд от неутрони и гама-лъчи за по-малко от 200 микросекунди.
Кели, който стоял на стълба, надничайки в контейнера през стъклото, паднал на земята. Двама негови колеги видели ярка светлина и бързо се втурнали да му помогнат. Открили Кели дезориентиран и повтарящ “Изгарям! Изгарям!”. Закаран в болница в полусъзнание, с гърчове и повръщане. Там уредите отчели, че тялото му е поело радиация.
Продължете да четете
Влезте или се регистрирайте безплатно, за да отключите цялата статия.
Вход Регистрация
