В края на ІV и началото на V век римските погранични земи (лимесът, т. е. границата, минавал по реките Рейн и Дунав) били постоянно нападани от варварски племена.
През 363 г. аламаните пробили границата и разграбили Галия (дн. Франция) само, защото там нямало имперски войски – те били на поход в Персия начело с императора Юлиан Отстъпник. Лентиензите нахлули в римските провинции през 378 г. Година по-късно аламаните отново пробили кордона, а през 388 г. франките предприели масирано нашествие също в Галия.
Но когато армията си била на мястото, варварските отряди били разгромявани от железните римски легиони. Освен постоянните патрули по суша, речният флот също наблюдавал границите. Тогава племената се стараели да спазват федеративните съюзнически договори с Рим.
Продължете да четете
Влезте или се регистрирайте безплатно, за да отключите цялата статия.
Вход Регистрация
