Този символ е познат на хората от древни времена. Знаци, напомнящи за съвременното обозначаване на сърце или на любов, се откриват върху парчета от керамика, датиращи от 3-то хилядолетие пр. Хр. Фрагменти със сходни символи често се срещат на места, където живеят народите на гръцко-римската цивилизация: в Мала Азия, на остров Крит, на Апенинския полуостров, в Гърция … Всичко това говори за близките културни връзки на тези народи. Ако си припомните древногръцката митология, ще откриете, че един от символите на Бога на виното Дионисий бил бръшлянът – вечнозелено растение с продължителен жизнен цикъл. Символът сърце също напомня листо от бръшлян.
Разбира се, използването на символа “сърце” като емблема на опаковката на вино не може напълно да обясни защо той в нашето време означава любов и човешко сърце. Вероятно неговият предшественик би могъл да бъде растение, наречено Силфий – универсално средство на древната медицина. С него са били лекувани рани от отровни стрели, натъртвания и възпалено гърло.
Друга версия на появата на съвременния символ на сърцето е използването му в средновековната медицина. По това време църквата строго контролирала всички науки и изучаването на анатомичните особености на човека се считало за ужасен грях – както в европейските, така и в арабските страни. Свещениците се грижили лекарите да не мислят за вътрешната структура на човешкото тяло и просто да изгорят всички древни книги по хирургия. Но умът и любопитството не били спрени от забраните и много учени се опитали да изобразят вътрешните органи въз основа на външни наблюдения. Според тях сърцето е като листо на дърво. Смятало, че то се подхранва от кръвоносната система, точно както листата се подхранват от сока на дървото. Ето защо сърцето е изобразено така, че прилича на листо.
Продължете да четете
Влезте или се регистрирайте безплатно, за да отключите цялата статия.
Вход Регистрация
