Древногръцкият мореплавател и учен Питей е известен със своето пътешествие покрай бреговете на Северна Европа. Книгата му „За океана“ с описание на това пътуване е загубена; до наше време са оцелели само малки откъси, които Страбон, Полибий и други древни автори цитират в свои произведения.
Питей живял през ІV век пр. Хр. Неговият роден град е Масалия (днешната Марсилия, Франция). Той бил беден учен. Вероятно е направил своето прочуто пътешествие благодарение на предложение на едри търговци от Масалия, които искали да получат уникална информация за малко изучените северни земи с богати залежи от калай и кехлибар. Кога точно се е състояло това пътуване, не е известно със сигурност. Най-вероятно между 350 и 310 г. пр. Хр. Не се знае и как точно е започнала експедицията на Питей. Има две гледни точки по този въпрос.
Според първата, корабът на Питей, отплавайки от Масалия, се насочил към Гибралтарския пролив, за да достигне Великобритания покрай бреговете на днешните Португалия и Франция. Според втората теория, Питей е преминал отначало по речни маршрути напряко през Галия (дн. Франция). Вторият вариант се подкрепя от факта, че от края на VІ век пр. Хр. Гибралтарският пролив бил под контрола на Картаген и затворен за чужди кораби.
От Ламанша към Масалия минавал „калаеният път“, който се използвал активно от търговците. Калаят бил необходим на жителите на Средиземноморието за леене на бронз – а Британия била основният му доставчик. По суша пътят минавал от Масалия нагоре по река Рона, след това по Сена или Лоара до брега на Атлантическия океан, оттам по море до Великобритания. Вероятно Питей използвал именно този маршрут. В устието на Лоара някога имало град, наречен Корбилон, който играел важна роля в търговския живот. Изглежда точно там Питей получил кораб и отряд моряци.
Историците смятат, че по време на своето пътуване Питей се е опитал да отговори на въпроса: Великобритания остров ли е или част от европейския континент? Дотогава била позната само южната част на Британските острови.
Питей обиколил целия остров за 40 дни. Заради такова дълго плаване много критици на древногръцкия изследовател му приписват лъжливи сведения за територията на Британия. Те умножавали броя на дните, прекарани в морето, по приблизителния брой изминати стадии – един стадий се равнява на 178 м. Оказало се, че обиколката на страната е 40 хиляди стадия, тоест повече от 7 хиляди километра. Критиците на Питей обаче не вземали предвид, че корабът се движел по-бавно в непознати морета и, че известно време се изразходвало за географски записки.
Изследователят установил, че Полярната звезда показва не съвсем точно на север. Той наблюдавал приливите и отливите в северните морета и по-късно разказал за тях.
Питей описал Великобритания като триъгълен остров. Древногръцкият пътешественик прекарал 6 дни в изучаване на Северно море. Там Питей достигнал страната Туле, известна още като „Ултима Туле“ – най-северната точка на известния тогава свят. Това място придобило статут на легендарен остров, открит от него.
Учените все още спорят кои съвременни територии описвал Питей. Някои казват, че страната Туле е Исландия, други са убедени, че е Гренландия, а трети откриват прилики между тайнствения остров на древногръцкия мореплавател и Норвегия.
След като отплавал от земята Туле към Шотландия, мореплавателят най-вероятно заобиколил Британия, след което се насочил от Ламанша към земите, където се намират находища на кехлибар – вероятно към устието на река Айдер в днешна Северна Германия. Някои източници сочат, че Питей е пътувал до брега на Ютландия и Балтийско море. Тези сведения обаче са малко вероятни.
Много малко се знае за скитанията на древногръцкия мореплавател близо до териториите, където имало полезни изкопаеми. Питей пише за тези земи: „Германското племе гуйони обитава плитчините на море, наречено Метуонис. Оттук е един ден плаване до остров Абалус. На този остров през пролетта вълните изхвърлят кехлибар. Жителите го използват за отопление вместо дърва за огрев и го продават на съседите си от племето тевтони”.
Не е известно как точно завършило пътуването на Питей, как се завърнал в родната си Масалия и дали търговците, изпратили древногръцкия изследовател на пътешествие, станали по-богати благодарение на намерения кехлибар.
Но можем все пак да предположим, че Питей се е завърнал безопасно у дома си, тъй като написал книгата „За океана“. За съжаление, този географски труд не достигнал до наши дни, но фрагменти от неговия текст са запазени във вид на преразкази от други автори.
–