Още

    По следите на Змея от българските приказки и песни

    От къде на народните разказвачи на български приказки, са хрумвали образите на ламята и змея?

    Дали тези митични същества са били метафора, с която са изобразявали някакво социално явление, например робство и подтисничество, природно явление или наистина са имали в предвид някакъв истински огромен звяр?

    Думата дракон има гръцки произход δράκων, което означава „голяма змия”. Драконът е описван като огромно, змиевидно, огнедишащо и крилато създание. И в българските приказки думата „змей”, вероятно произлиза от думата змия. Названията „ламя” и „хала” също имат гръцки произход: λάμια – „поглъщаща” и χάλαζα, χάλαζι – „градушка”.  Те с голяма вероятност са същества различни от змея и с тях са оприличавали природни явления.

    Продължете да четете

    Влезте или се регистрирайте безплатно, за да отключите цялата статия.

    Вход Регистрация

    Още публикации

    Коментари

    1. Отдавна е доказано ,че динозаврите са се срещали в античността!Били са с по скромни размери и вече изчезващ вид!Оттам идват драконите!

    ВАШИЯТ КОМЕНТАР

    Моля, въведете коментар!
    Моля, въведете името си тук

    Най-нови