Още

    Защо всички планети са сферични?

    Формата на малките обекти (хора, къщи, планини, малки астероиди) се определя от техните механични свойства. Можеш да вземеш един камък и да го издялаш в каквато форма поискаш и той общо взето ще си остане така.

    Колкото по-голям е един обект, толкова по-голямо е гравитационното му поле. Представете си, че искате да построите наистина висока сграда. Преди всичко е нужно да имате много здрава основа, за да не рухне сградата под тежестта си. Всяко значително по-високо нещо на планетата бива привличано обратно към центъра й с по-голяма сила поради въздействието на гравитацията – планетата е по-масивна и следователно нейното привличане е определящо.

    Една планета няма как да е във формата на куб, защото ъглите й щяха да са по-високо от останалите й части и следователно нямаше как да бъдат поддържани под силата на гравитацията. И понеже тя е най-силна в центъра, логично е и материята да бива привличана в тази посока, поради което и масивните обекти като планети и звезди са сферични.

    Продължете да четете

    Влезте или се регистрирайте безплатно, за да отключите цялата статия.

    Вход Регистрация

    Още публикации

    Коментари

    ВАШИЯТ КОМЕНТАР

    Моля, въведете коментар!
    Моля, въведете името си тук

    Най-нови