Опитвайки се да не обидят страната домакин, делегати от Европейския съюз на конвенцията по международната търговия със застрашени видове от дивата фауна и флора (CITES) игнорира подкрепяна от милиони петиция, решение на европейския парламент и желанието на голяма част от африканските държави, отказвайки да даде на слоновете по-голяма протекция
Предложение за перманентна забрана на международната търговия със слонова кост беше отхвърлено, но също и две предложения за легална глобална търговия не бяха одобрени на конвенцията в Йоханесбург, Южна Арика.
Делегати то 158 държави присъстваха на събитието, за да гласуват за предложение на Коалицията на африканския слон (AEC) всички африкански слонове да бъдат вписани в Апендикс I, най-високото ниво на защита в международния закон. Не бяха събрани обаче необходимите 2/3 от гласовете, като 62 гласуваха за, а 44 против. AEC е съставена от 29 африкански държави, които представляват над 70% от всички територии на африканския слон.
По време на продължителен дебат, Ботсвана, една от четирите страни, в които популациите на слонове попадат в Апендикс II, изненада всички, като се изказа в подкрепа на предложението. „Макар преди Ботсвана досега да е била зад ограничената търговия, днес вече не можем да подкрепяме търговията със слонова кост.“ – каза министърът на околната среда.
Европейският съюз, представен от Европейската комисия и участвайки с 28 членки в един гласуващ блок, гласува против предложението на AEC. Единствено Франция от големите европейски държави е настоявала ЕС да защити слоновете. Източници посочват, че Великобритания е подкрепила напълно ЕУ в разрез със собствени обещания, която страната даде за опазване на слоновете и спиране на търговията със слонова кост.
Предложенията на Намибия и Зимбабве за по-свободен пазар на слонова кост бяха отхвърлени при тайно гласуване със 73 на 27 и 80 на 21 гласа съответно.
Робрът Хепуърт, бивш председател на CITES, твърди, че Европейският съюз е гласувал против, за да не обиди страната домакин, като по този начин е поставила Ботсвана в много неудобна ситуация. Страната рискува много повече от Съюза в отношенията с по-големите си съседи.
Всички африкански слонове са били вписани в Апендикс I на CITES през 1989г, с което ефективно е забранена международната търговия със слонова кост. Протекцията обаче е отслабена през 1997 и 2000г, когато популациите в четири страни (Ботсвана, Намибия, Южна Африка и Зимбабве) са преместени в Апеникс II, за да се позволят две продажби на запаси със слонова кост на Япония и Китай през 1999 и 2008г.