Още

    3-те най-популярни теории относно изчезването на Амелия Еърхарт

    През 1937 година американската авиаторка Амелия Еърхарт изчезва безследно над Тихи океан. До ден-днешен нейната съдба остава напълно неизвестна. Въпреки това, през годините много хора са се опитвали да обяснят изчезването й. Ето малка част от най-популярните теории:

    1. Горивото на самолета свършва и той пада в океана

    Много експерти смятат, че самолетът на Амелия никога не каца на остров Хауленд, защото горивото му свършва и той пада в океана. Околосветското й пътешествие започва от Оукланд, Калифорния на 21.05.1937 година и на 29.06 тя и навигаторът Фред Нунан достигат до Нова Гвинея. Няколко дни по-късно двамата правят непрекъснато пътуване от 2556 мили до остров Хауленд, където смятат да заредят гориво и да отпътуват за Хаваи и след това към Калифорния.

    На 2.07 в 6:14 часа Еърхарт и Нунан осъществяват радио връзка с кораба „Itasca” и тя съобщава, че са само на 200 мили разстояние от крайната си точка, но горивото им свършва, а те не виждат земя. Връзката между самолета и кораба е слаба и Еърхарт не успява да чуе добре отговорите от „Itasca”. Амелия и Нунан се свързват още няколко пъти с кораба, като последната им комуникация е в 8:43 часа, след което губят всякакъв контакт.

    Днес много експерти, включително и представители от правителството смятат, че самолетът е паднал в Тихи океан, при което загиват както Еърхарт, така и Нунан. Те са обявени за „изчезнали в океана“ на 19.07.1937 година, след извършени мащабни издирвания, в които участие вземат 4000 души, 9 плавателни съда и 66 самолета. През последните години „Nauticos” – компания в Мериленд, която извършва океански изследвания, няколко пъти прави опити да открие самолета на Еърхарт, но до сега не са имали успех.

    2. Еърхарт е шпионин и не умира при пътуването, а се укрива до края на живота си

    В книгата си от 2016 година „Amelia Earhart: Beyond the Grave” авторът Уилям Джеймсън споделя теория, според която Еърхарт не е била просто пилот. Тя е била и шпионин, нает от президента Франклин Рузвелт с цел да наблюдава японските военни действия на Маршаловите острови. Джеймсън смята, че планът не е провървял, че японците забелязват шпионина, след което самолетът й или се разбива на островите или Еърхарт е извършила принудително кацане.

    Според историята, Еърхарт е задържана като пленница в продължение на няколко години, но Рузвелт не съобщава нищо за това, защото не иска да признае пред обществото, че е наел най-популярната жена пилот за такава мисия. Джеймсън споделя, че е интервюирал племенник на бивш военен, заемащ висок чин, който казва, че само високопоставени лица са знаели, че Еърхарт е взела участие в шпионска мисия. Според теорията Амелия е освободена през 1945 година, връща се в Америка и променя името си на Айрин Крейгмил Болам. Умира през 1982 година.

    3. Еърхарт е заловена от японците и умира като пленница

    Някои твърдят, че японците залавят Еърхарт и Нунан като шпиони. В крайна сметка двамата умират като пленници. Няколко книги подкрепят тази теория, включително и „Тhe Search of Amelia Earhart” на Горнър. Според него няколко местни жители са споделили, че са станали свидетели на кацането на самолета на Амелия.

    През 2009 година Уоли Еърхарт – четвърти братовчед на Амелия потвърждава тези твърдения. Той казва, че Амелия умира от дизентерия, а Нунан е обезглавен от японците. Уоли обаче отказва да посочи източниците си. Наскоро Parker Hannafin Corporation финансира издирване на Маршаловите острови, при което е намерено парче метал, за което се вярва, че е част от самолета на Еърхарт. Резултатите от експедицията не са обявени публично.

    Още публикации

    Коментари

    ВАШИЯТ КОМЕНТАР

    Моля, въведете коментар!
    Моля, въведете името си тук

    Мобилно приложение за Android и iOS

    Най-нови