Още

    Битката при Егоспотама и краят на Пелопонеската война

    След 413 г. пр. Хр. Пелопонеската война между Атина и Спарта се водела главно на море. В онзи етап на конфронтацията спартанците успели да сключат съюз с Персия. Това им осигурило парите, с които строели бойни кораби. Постепенно атиняните губели съюзниците си, много от които се присъединявали към Спарта.

    Решаваща била ролята на спартанския пълководец и дипломат Лисандър. През 407 г. пр. Хр. той спечелил сражението при Нотия. През 405 г. пр. Хр. спартанците продължили да получават персийски пари, с които продължавали да строят флота си.

    Първо Лисандър превзел един от последните градове, верни на атиняните – Кедрия, след това десантирал войски в Хелеспонт и превзел Лампасак. Атинският флот го следвал плътно и спрял до устиета на рекичката Егоспотама – на отсрещния бряг на Хелеспонт.

    Продължете да четете

    Влезте или се регистрирайте безплатно, за да отключите цялата статия.

    Вход Регистрация

    Още публикации

    Коментари

    ВАШИЯТ КОМЕНТАР

    Моля, въведете коментар!
    Моля, въведете името си тук

    Най-нови