Идващото от първите букви на английските думи – Страх, Несигурност и Съмнение (Fear, Uncertainty, and Doubt – FUD) представлява манипулативна пропагандна тактика, използвана в продажбите, маркетинга, връзките с обществеността, политиката, формиране на общественото мнение и религиозните култове. FUD като цяло е манипулативна стратегия за повлияване на възприятието, използвайки инструментариума на разпространяване на негативна, съмнителна или невярна информация.
Като похват FUD е познато от 20-те г. на миналия век в областта на продажбите, но се използва активно след средата на 20 век. През 50-те и 60-те години тютюневата индустрия позорно използва страха, несигурността и съмнението (FUD) като пропагандна техника. За да защитят „дойната си крава“, те не само умишлено посяват съмнение относно нарастващите доказателства срещу употребата на цигари чрез финансиране на съмнителни проучвания, но също така нагло ги популяризират с реклами.
Тези тактики са много ефективни, защото експлоатират нашите примитивни инстинкти за оцеляване и самосъхранение, и подтикват към социокултурни черти като алчност, например. За съжаление FUD изглежда се е превърнал в наръчник, използван от всеки политик, за да надмине своите политически съперници. Просто включете който и да е новинарски канал или превъртете политическия, и новинарски поток в социалните мрежи, и състоянието на „надпревара до дъното“ в политиката става напълно ясно. Изглежда, че сме хванати в капана на порочен кръг от ескалиращо разрушително поведение на висока цена.
В световен мащаб повечето хора вярват, че държавните институции са източник на невярна или подвеждаща информация, отколкото тези, които вярват, че те са надежден източник на достоверна информация, подклаждайки недоверие, водещо до засилена поляризация. Много класически примери за FUD идват от света на продажбите и маркетинга. Например, това може да включва внушения към потенциални клиенти на някое от следните твърдения за конкурентен продукт, използвайки често подвеждащи или некоректни похвати:
Че продуктът страда от технически проблеми.Че конкурентът представя погрешно продукта, който не е толкова добър, колкото твърдят.
Говори се, че конкурентът изпитва финансови затруднения, така че може да се затвори и да остави клиентите без подкрепа.
Eто няколко примера за това как FUD се използва от технологичните компании:
„Обикновено кампанията използваща различни FUD техники, разпространява предупреждения към клиентите относно рисковете от преминаване към недоказан нов продукт, произвежда поредица от прессъобщения, предназначени да объркат клиентите относно предимствата на новия продукт, също така и сравнителни тестове – обикновено нагласени в полза на доминиращата на пазара фирма – които повдигат въпроси относно ефективността на новия продукт.
Как се създава и използва FUD
Могат да се използват различни техники за създаване на FUD: 1) там, където не е съществувало преди, 2) за усилване в случаите, когато вече е съществувало, или 3) за манипулиране на действията на хората, при наличие на достатъчно страх, несигурност и съмнение (FUD).
Общите техники, които се използват за постигане на това, са следните:
• Създаване на негативни нагласи спрямо „опозицията“ (напр. конкурентна компания или известен продукт на настояща компания).
• Подтикване на хората да се фокусират върху възможни негативни резултати.
• Преувеличаване на вероятността или въздействието на възможни негативни резултати.
• Подтикване на хората да се фокусират върху собствените си негативни емоции.
• Затрупване на хората с информация, която е трудна за обработване.
• Поставяне под въпрос на съществуваща информация.
• Атакуване на алтернативните източници на информация.
FUD техниките обикновено се възползват от общите модели на мислене, към които хората са предразположени. Това включва, например, когнитивни пристрастия, като пристрастието към авторитета, което кара хората да са предразположени да вярват на авторитетни фигури, или ефекта на стадото – социален феномен, при който хората приемат определени идеи, поведение или убеждения, защото много други хора го правят, а не поради собствената си убеденост.
Освен това FUD често включват различни заблуждаващи техники. Например аргументи, които предполагат, че определено първоначално действие може да доведе до верига от събития с относително екстремен резултат или че ако третираме един случай по определен начин, тогава ще трябва да третираме и други екстремни случаи по същия начин.
По подобен начин, това включва призивите към емоции, които са с подвеждащи аргументи, използвани с цел манипулиране на хората, като най-често срещаният от тях в този контекст е призивът към страха. В допълнение, FUD техниките могат да се съсредоточат върху насърчаването само на някои аспекти на FUD (напр. само несигурност), с очакванията, че другите компоненти ще се развият на свой ред. Както отбелязва Оскар Муньос (главен изпълнителен директор на United Airlines, в интервю от 2017 г.): „Несигурността винаги поражда съмнение, а съмнението поражда страх.“
Как се разпространява FUD
Въпреки че FUD често се използва умишлено като техника за манипулиране, понякога може да бъде създаден, рекламиран и разпространен неволно. Например, ако някой е бил обект на кампания за дезинформация чрез FUD, той може да разпространи тази дезинформация допълнително и да популяризира FUD сред други, без да знае, че го прави, и без да е наясно с първоначалната манипулация. Това често може да се случи в голям мащаб чрез каскадни ефекти, които включват самоподсилващи се процеси, при който определена позиция придобива все по-голяма значимост в публичния дискурс, което увеличава нейната значимост за хората и което следователно ги прави по-склонни да вярват в нея, и да я разпространяват по-нататък.
Предупреждения относно FUD
Има две предупреждения, които е важно да имате предвид, когато става въпрос за разбиране и предаване на FUD. Първо, въпреки че FUD техниките са манипулативни по природа и често се основават на различни форми на изкривено представяне на истината, като подбиране само на определени подкрепящи я факти или използването на откровени лъжи, FUD техниките също могат да се основават на правдива информация, която е представена по разумен начин. Ако определена информация е била представена като част от FUD кампания, това не означава, че е непременно невярна, или, само защото някой е представил като вярна (по разумен начин), това не означава, че не представлява FUD кампания. Второ, терминът „FUD“ се използва предимно с отрицателни конотации, отнасяйки се до страх, несигурност и съмнение, които се използват за манипулативни цели или които водят до негативни ефекти (като неоправдана паника). Страхът, несигурността и съмнението обаче не са по своята същност негативни явления и могат да бъдат разумни, и да доведат до положителни резултати в много ситуации. Например, несигурността и съмнението са важни компоненти на критичното мислене, и като такива могат да бъдат полезни в различни области, като научните изследвания. По същия начин има ситуации, в които страхът от нещо е напълно разумен и помага на хората да избегнат опасни ситуации, които биха могли да им причинят вреда.
Разпознаване на FUD
Ако се вгледаме в политиката, когато искате да разберете възгледите на даден политик, търсете дълги негови интервюта. По този начин може да се научи повече за неговите ценности, като слушате как говори в различни контексти с различни хора, вместо да се разчита на внимателно подбрани медийни фрагменти. Друг път може умишлено да заемете позиция, с която не сте съгласен, когато обсъждате темата с приятелите си, само за да видите колко добре можете да я формулирате и следователно да я разберете. Подхождайте към медийната си среда с голяма доза скептицизъм или поне с доза дистанциране към шокиращи и вбесяващи новини, преди да реагирате. Това е по-лесно да се каже, отколкото да се направи, но смятаме, че си струва, ако искате да възстановите доверието, като така не позволявате на страха да ви подведе. Има друга форма на FUD, която може би е още по-важна, тя е много по-дълбока и лична за всеки от нас. Вместо да идва от външен източник, FUD често излиза от собствените ни умове, обикновено в отговор на нови или предизвикателни ситуации.
Подобно на FUD пропагандата, това вътрешно усещане за несигурност и съмнение може да причини повишена вътрешна поляризация, и ерозия на самоувереността. Страхът от неизвестното, несигурността за очакващото ни и съмненията, относно способностите ни водят до моменти на безпокойство и нерешителност. И все пак тези преживявания ни позволяват да израснем като личности.
Контрол и справяне с FUD
Първата стъпка е да се признае и приеме, че точно като FUD пропагандата, така и вътрешното FUD проявление може да бъде подвеждащо. Страховете и съмненията често увеличават проблемите, карайки ги да изглеждат по-лоши, отколкото са. Създаването на известна дистанция между мен и моите емоции се оказа безценно. Целта обаче не е да потиснете изцяло негативните емоции. Става дума за това да се почувствате комфортно с тези емоции, да ги управлявате според вашите условия и да придобиете нова перспектива. Страховете и съмненията са като пътниците, които ни напомнят да шофираме с повишено внимание. Тяхното присъствие може да бъде полезно, стига да не им позволяваме да заемат шофьорското място – поне не през повечето време. Захващам се с моя вътрешен FUD със здравословна доза скептицизъм, осъзнавайки, че страховете ми често са преувеличени и съмненията ми неоснователни, но все пак заслужават изследване и внимание. Възприемането на този подход бавно трансформира нерешителността в обмислено действие, а FUD в яснота и самоувереност.
Докато общата употреба на термина „FUD“ е сравнително нова и донякъде ограничена, практиката да се хвърлят неоправдани клевети върху други лица, продукти или обстоятелства за постигане на нечии лични цели вероятно е стара колкото човечеството.
Автор: Доц. Данаил Таков
Използвани източници:
https://www.aashaymody.com/on-fear-uncertainty-and-doubt/
FUD: Fear, Uncertainty, and Doubt
ПРОЧЕТИ ОЩЕ:
„Нова храна“ – какво значи това за Европа и за нас? Доц. д-р Данаил Таков (ИБЕИ – БАН)
Млякото – позната храна или изненадващо загадъчна вселена – доц. Данаил Таков (ИБЕИ–БАН)