Химна на Малайзия
Химнът на Малайзия бил създаден в момент на паника за помощника на султана. Когато пристига в Лондон по покана на кралица Виктория през 1888 година, той бил запитан за мелодията на химна, за да може да бъде изпълнен по време на церемонията по посрещането. Помощникът сметнал, че ще е лошо да признае, че страната няма химн, затова изпява песен, популярна за Сейшелските острови. Когато се връща у дома, помощникът казва на султана какво е направил и му напомнил да стои изправен, когато мелодията бъде пусната. По този начин песента се превръща в официален химн на държавата Перак (днес щат на Малайзия). Когато Малайзия става независима държава през 1957 година, същата песен е избрана за химн, но текстът е променен.
Химна на Мексико
През 1853 година в Мексико се провежда конкурс за най-добра поема, която да се превърне в текст за националния химн. Приятелката на поета Франсиско Гонсалес Боканегра се опитала да го убеди да напише поемата, но той не бил заинтересован. Затова тя го заключва в една стая в дома на родителите му, в която предварително били окачени снимки и картини със сцени от мексиканската история, които да го вдъхновят. Тя отключва вратата едва след като Боканегра пъха листа с творението си под вратата. Поемата се превръща в текст на националния химн, а по-късно приятелката на автора става негова съпруга.
Химна на остров Света Елена
Островът Света Елена е под британско управление, но има свой химн, който винаги бива пускан, когато корабът „Света Елена“ напуска пристанището. Химнът е написан от американец на име Дейвид Мичъл, който никога не е била на Света Елена. Той работи на остров Възнесение, намиращ се на около 1200 километра разстояние. Когато близък негов приятел се връща от Света Елена, той предлага на Дейвид да напише химн за острова. Вдъхновен от пощенските картички, които неговият приятел му показва, Мичъл пише „My St.Helena Island” , която се превръща в национален химн.
Продължете да четете
Влезте или се регистрирайте безплатно, за да отключите цялата статия.
Вход Регистрация
