Още

    Какво ако водата на Земята изчезне?

    Водата е животоподдържащо вещество. Съществуването на всяко живо същество на Земята би било невъзможно, ако нямаше вода. Невероятно е как такава на пръв поглед проста комбинация между два водородни и един кислороден атом, е станала толкова важна за целия живот на планетата. Както човешкото тяло, така и повърхността на Земята, се състоят от около 70% вода. Какво ще се случи, ако тя изчезне?

    Ако можехме да пресушим всички океани и езера, за да достигнем до иначе труднодостъпните дълбочини, какви възможности ще получим ние, хората? Дали бихме могли да изучим останките от потъналите кораби, да открием чудовището от Лох Нес или бихме могли да разберем точно колко дълбоко може да има живот?

    В началото може да изглежда, че без вода, Земята би изглеждала като изцеден лимон – все пак, по-голяма част от онова, което виждаме, когато се вглеждаме в планетата ни, са огромните количества океани и морета. Сушата заема 29% от повърхността на Земята. Световните океани ни изглеждат прекалено дълбоки и не сме ги изучили дори наполовина. Но ако всичката вода на Земята изчезне, промените във външния вид биха били нищожни и почти незабележими за нас. Все пак разликата между най-високия връх и най-дълбоката точка на океанското дъно е по-малка от 20 километра. Но това е само началото. Ако водата изчезне, би ни очаквало мрачно и сухо бъдеще. Венера и Марс са добър пример за това какъв би бил животът на нашата планета, ако нямаше вода.

    Продължете да четете

    Влезте или се регистрирайте безплатно, за да отключите цялата статия.

    Вход Регистрация

    Още публикации

    Коментари

    ВАШИЯТ КОМЕНТАР

    Моля, въведете коментар!
    Моля, въведете името си тук

    Най-нови