Юджийн Стоунър е изобретателят на най-известното оръжие на САЩ от ХХ век – автоматичната карабина М16.
Той е роден на 22.11.1922 г. в щата Индиана. По време на Голямата депресия в началото на 1930-те години родителите му били принудени да се преместят в Калифорния. Семейство Стоунър нямало пари за университет, а и момчето рано започнало да се интересува от техника и механизми. Затова родителите изпратили сина си в Политехническото висше училище в Лонг Бийч. Помпозността на това название е измамна. В Америка „висше училище“ са последните 4 класа на редовното средно училище. Думата „политехника“ означавала, че в учебната програма предимство се дава на точните науки. С други думи, тук учели бъдещи „сини якички“ – образовани работници. Образованието било с високо качество, поради което след дипломирането си Стоунър веднага станал шлосер във Vega Aircraft, филиал на известната компания Lockheed.
Междувременно, Америка влязла във войната срещу фашизма. Юджийн решил да не чака мобилизация и през декември 1942 г. доброволно се включил в морската пехота на САЩ.
По това време в САЩ се чувствала липса на квалифицирани инженери. В резултат във Военно-морския флот дори се появила особена категория „специалисти”, които получавали чин „старшина“ директно по време на набора. В морската пехота нямало такава практика, но, въпреки това, и там се стараели да не изпращат компетентните технически специалисти в най-тежките сражения. Началниците взели предвид опита на Юджийн като шлосер и го назначили за оръжейник в самолетна част.
В задълженията му влизали настройка, пристрелване и сервизно обслужване на картечниците и автоматичните оръдия на изтребителите и бомбардировачите, придадени към морската пехота.
След войната, през есента на 1945 г., той подал оставка от армията и започнал работа в малка фирма, която произвеждала резервни части за самолети. Стоунър обаче все още обичал да „стреля“. В почивните дни и след работа той разработил в своя собствен гараж първия си модел на пушка – подобрена версия на известната карабина Garand M1. Затворната кутия направил от самолетен дуралуминий, а ложата – от фибростъкло. Вторият модел бил по-усъвършенстван.
Ставало дума за автоматична карабина, където, заедно с използването на съвременни „самолетни“ материали, Юджийн за първи път реализира идеята си за автоматична система с „пряко газоотвеждане“ – тоест, без газово бутало (каквото бутало има, например, прочутият „калашник“).
Не се знае какво бъдеще би имал изобретателят-самодеец, ако не била срещата му през 1954 г. с Джеймс Съливан. Той ръководел малката компания Armalite , оръжеен клон на авиокомпанията Fairchild. След като разгледал изобретенията на Юджийн, Съливан внезапно му предложил длъжността главен инженер на предприятието. В отговор на учудването на Стоунър, отговорил, че иска неговия талант, а дипломирани конструктори ще му осигурят, колкото поиска.
Тук е подходящо да се разгледат няколко мита, които засягат Стоунър. Юджийн се счита за автор на прочутата карабина М16. Всъщност, изобретателят излязъл с основната идея и създал пушката AR-10. А промяната на модела и пригаждането му за боеприпаси калибър 5,56 х 45 мм, както и създаването на други модификации, които превърнали AR-10 в легендарната М16, е заслуга на много хора, макар и под общото ръководство на Стоунър.
Юджийн, подобно на своя руски колега и приятел Михаил Калашников, често неправилно се смята за създателя на единствен успешен модел. Всъщност, през дългите години на своята дейност, Стоунър изобретил много модели оръжия – от пистолети до автоматично 25-мм оръдие. Много от неговите разработки започнали да се произвеждат масово. Доста от онези оръжия, които не влезли в широко производство, често се смятат за много по-ефективни от M16.
Американските власти така и не отбелязали самоукия оръжейник нито с държавни награди, нито с високи военни звания. Но в Америка има негов мемориален музей.
Институтът за военни технологии определил Стоунър за най-големия изобретател-оръжейник на САЩ от ХХ век, като го поставил наравно с Дж. Гаранд и Дж. Браунинг.
Морската пехота също не забравя, че забележителният оръжейник е служил в нейните редици – той е погребан в Мемориалното гробище на морските пехотинци. Също така, наградата за иновационни решения на средния и младши състав от Корпуса на морската пехота носи името „Юджийн Стоунър“.
Изобретенията на Стоунър, включително различни модификации на прочутата карабина М16 (от която са произведени повече от 8 милиона бройки), до ден-днешен стоят на въоръжение в различни армии по света.