Най-голямата дъщеря на Ехнатон и Нефертити, Меритатон, се родила в началото на тяхното управление. Предполага се, че това е станало около 1356 г. пр. Хр., когато баща й наследил властта. След Меритатон Нефертити ражда на съпруга си още пет дъщери – Меквитатон, Анхесенатон (по-късно – Анхесенамун), Нефернефруатон-ташерит, Нефернефрура и Сетепенра.
Царица Нефертити нерядко е изобразявана като свиреща на перкусионния музикален инструмент „систрум“. Заедно с Нефертити често виждаме и нейната първородна дъщеря Меритатон („Възлюблена на Атон“). Съпругата и дъщерята на фараона участвали в религиозни ритуали, възхваляващи бога Атон. Върху стели на строящия се тогава град Амарна семейството на фараона е изобразявано, когато се моли на слънчевия диск. На тях са запечатани по-големите дъщери на управляващата двойка – Меритатон и Мекетатон. Друг релеф изобразява как Ехнатон и Нефертити държат дъщерите си на колене. В по-късен релеф Нефертити е показана да играе с двете си по-малки дъщери, докато трите по-големи, включително Меритатон, стоят една до друга, хванати за ръце.
В царския дворец на Амарна работели професионални парфюмеристи, които обслужвали жените от управляващата династия. В двореца на най-голямата дъщеря на Нефертити за парфюмерията отговарял специален служител, носещ титлата „производител на мехлеми в дома на принцеса Меритатон“. Когато пораснала, Северният дворец на Амарна бил прехвърлен в нейна собственост. Това била крайградската резиденция на фараона, извън стените на града.
В двореца били разположени зали за официални приеми, скулптури на членове на управляващата династия, тронна зала. Стените били украсени с фрески. Имало ниши, в които били поставени клетки с птици, а около двореца се намирали градини, където живеели опитомени и диви животни.
През 1340 г. пр. Хр. работата по изграждането на Амарна била завършена. Владетелите решили да отбележат това с великолепна церемония, покани за която били изпратени до съседни държави – Нубия, Либия, в земите на Леванта и хетското царство. Кипърският цар не дошъл, но изпратил като подарък на Ехнатон и Нефертити 100 таланта мед и благовония (1 талант ~ 17 кг). Благодарение на придворните летописци имаме описание как било отпразнувано създаването на новия град.
Церемонията се състояла в Амарна на 8-ия ден от 5-ия месец на 12-та година от управлението на Ехнатон. По време на церемонията фараонът и съпругата му били придружени от най -големите си дъщери. Двамата пристигнали на празненството с паланкин, след което заели място върху специално издигнатия подиум. По време на церемонията посланиците на съседни държави поднесли на фараона своите подаръци – бижута, подправки, роби, живи животни, включително един лъв. Животните попълнили зоологическата градина близо до Северния дворец на Меритатон. Шестте дъщери на Ехнатон и Нефертити застанали по време на връчването на подаръците.
Но следващата година семейството на фараона претърпяло загуба – починала втората им дъщеря Мекетатон. Релефите, посветени на погребението на принцесата, изобразяват скърбящите й роднини. Сред тях е и принцеса Меритатон.
Редица храмове и статуи от епохата на Ехнатон са посветени на друга съпруга на фараона – Кия. По-късно много от тези статуи били преправени в статуи на Меритатон, а храмовете също били посветени на най-голямата дъщеря на Нефертити. Вероятно причината е, че в управляващата династия възникнал семеен конфликт. Затова чрез унищожаване, заличаване и преобразуване на статуи и надписи решили да заличат спомена за Кия. (Също както постъпват някои държави и в нашата собствена съвременност). Така някои от нейните статуи били осакатени, а други – превърнати в статуи на Меритатон и другите дъщери на Ехнатон.
Самоличността на Сменхкара – съпруга на Меритатон, поражда много спорове сред историците. Предполага се, че той също бил за кратко фараон и Меритатон станала негова жена. На релеф в една от гробниците Сменхкара и Меритатон са изобразени като владетели на Египет.
Имайки предвид традицията за наследяване на властта в Египет, някои изследователи смятат, че Сменхкара бил най-големият син на Ехнатон, но не от Нефертити. Напълно е възможно той да е и по-малкият брат на фараона, тоест, чичо на собствената си съпруга Меритатон.
Спори се също дали е управлявал самостоятелно или е бил само съуправител на Ехнатон. Предполага се, че Сменхкара е починал преди своя тъст и съуправител. Но Меритатон запазила титлата и останала важна фигура в двора на баща си. Вавилонският цар Бурна-Буриаш й изпращал подаръци. Има и писмо до Меритатон от владетеля на Тир, Абимилки, в което той съобщава за ситуацията в своето царство.
Сред надписите на Амарна е открито и споменаване на девойка от управляващата династия на име Меритатон-ташерит. Предполага се, че това е дъщерята на Меритатон и Сменхкара.
Няма информация за обстоятелствата около смъртта на Меритатон. Вероятно тя починала скоро след съпруга си. Нов владетел на Египет станал известният днес Тутанкамон (1341-1323 пр. Хр.).
–