7. Аахенската катедрала, Германия
Аахен в западна Германия е курортно градче още от 1-и век. След като Карл Велики поел властта през 768г, той избрал мястото за свой постоянен дом и го превърнал в религиозен и културен център.
Неговата катедрала била първата сводеста постройка на север от Алпите от античността. Тя била считана за нещо божествено. Имала бронзови врати, колони от гръцки и италиански мрамор и пищна мозайка (по-късно унищожени). Именно тук е погребан кралят.
8. Историческия център на Краков, Полша
Бившата полска столица води началото си от 13-и век, когато е била търговски град, разполагащ с най-големия открит пазар и един от най-старите университети в Европа.
През 1257г Болеслав Благочестиви наредил всички улици в стария град да бъдат разположени в правоъгълници, опитвайки се да обедини различните хора около Вавела – хълм, населяван още от началото на каменната ера, където се намира й кралския дворец.
9. Солните мини във Величка и Бохня, Полша
Тези мини са отлични примери за миньорските техники от 13-и до 20-и век, но в техните шахти има много повече от просто сол.
Местата, откъде се е добивала някога солта са превърнати в складове, работилници и параклиси, в които има статуи и красиви декорации. Туристи посещават мините още от началото на 19-и век.
10. Остров Горе, Сенегал
От 15-и до 19-и век около 20 милиона африканци са преминали през остров Горе, най-големият център за търговия с роби на африканския бряг.
Владение първо на португалците, а след това на холандците, англичаните и французите, островът се намира само на 3км от континента и на него могат да бъдат видени богатите къщи на търговците и ужасяващите клетки, в които африканците са били държани преди да отпътуват за Америка.
11. Национален парк Меса Верде, САЩ
Забележителните постройки на народа пуебло в югозападната част на Колоради са защитени в рамките на националния парк Меса Верде. На 2400м надморска височина все още могат да се видят постройки от 6-и век.
12. Национален парк Йелоустоун, САЩ
Първият национален парк на САЩ е учреден през 1872г и днес представлява една от малкото големи, недокоснати екосистеми в северното полукълбо.
В Йелоустоун има повече от 10000 геотермални зони – около половината от всички по света. Красят го още над 300 гейзера, вулкан и много водопади.
Паркът е дом на малцината оцелели индивида от свободно живеещите бизони, които някога са бродели по Големите равнини.