Четирите течности на човешкото тяло
Древните лекари и учени смятали, че човешкото тяло се състои от 4 течности – храчка, жълта жлъчка, черна жлъчка и кръв. Ако тялото не произвеждало здравословно съотношение на тези жизнени сокове, човек се разболявал. По същата причина методът на кръвопускане до края на 19-ти век се считал за най-ефективният начин за нормализиране на баланса на течностите. После започнала златната ера на микробиологията, а медицината тръгнала по друг път, спасявайки новия живот благодарение на научните пробиви.
Теория на Миазмата

В науката от миналите векове имало теория, че причината за повечето болести се явява миазмата (вредни вещества и продукти на гниене, които излизат от почвата и канализацията директно във въздуха). Преди извършването на детайлни микробиологични проучвания в края на 19 век, версията за миазмата била най-често срещаното обяснение за почти всички заболявания, включително тифа, маларията и холерата.
Продължете да четете
Влезте или се регистрирайте безплатно, за да отключите цялата статия.
Вход Регистрация
