От години учени и археолози се опитват да разгадаят пъзела от мистерии, обвиващи Чичен Итца и Мачу Пикчу. Всъщност, цивилизациите на древните маи и инки, с които свързваме тези културни монументи, представляват една голяма въпросителна за съвременното общество. Колкото и много да знаем за тях, никога не е достатъчно, за да си обясним вярванията и ритуалите им. Нека ви запознаем с едни от най-интересните факти, витаещи около тези колоси на човешката история.
Чичен Итца – градът на маите и толтеките
Както Чичен Итца и Мачу Пикчу интригуват мнозина, така и самата култура на маите и инките е извор на мистерии.
Древният град на маите е бил изучаван от мнозина до момента, но малко се знае за него. Разположен на полуостров Юкатан, Чичен Итца е мистериозен, колкото и мистериозното изчезване на динозаврите. Връхната точна на разцвет на града е в периода от 1200г.пр.хр. до 600г.пр.хр.
Главен политически, икономически и религиозен център в региона, градът на маите крие безброй тайнства. Първото от тях е мистериозното му изоставяне през 13 век пр. хр. без видима основателна причина. Джунглата е покрила голяма част от останките на града. Много видни археолози прекарват живота си в изучаване на множеството пирамидални храмове, дворци, обсерватории и обществени сгради. Друга мистерия на Чичен Итца са множеството дупки за съхранение на вода в града.
Всъщност маите са имали една от най-добре развитите водопроводни системи за времето си, като причина за това са били пресъхващите реки в региона. През 10 век пр.хр. толтеките се заселват в града и започва периода на съвместно съжителство с маите. Точно през този период е създаден и монументът на стъпаловидната пирамида на Кукулкан – една от най-внушителните в региона.
Кръвожадните обичаи на жертвоприношения от човешки и животински характер са доста варварски според изследователите, на фона на добре развитите научни познания за този народ. Кукулкан и стъпаловидната му пирамида е главна сцена на множество ритуали. Маите са имали уникален календар, движещ се по фазите на луната и слънцето. Повечето от сградите в града са обвързани със специфично местоположение спрямо небесните тела и отразяват дълбоките познания на този народ в астрономията. Както Чичен Итца, така и Мачу Пикчу е строго астрономически ориентиран. Уникално е как без помощта на инструменти на труда маите са изградили едни от най-красивите сгради в Човешката история. Като че ли, с идването на толтеките жаждата за кръв на това общество нараства и жертвоприношенията се умножават.
Освен стъпаловидната пирамида са разкрити и останките на Храма на ягуара, няколко игрища за игра на топка и Стената на черепите. Обсерваторията „Ел Каракол“ е една от уникалните сгради в града. Тя наподобява структурно черупката на охлюв. От нея маите са изучавали слънцето, луната и звездите.
Друга мистерия, обвиваща града, е последното разкритие на учените, че Кукулкан е проектиран акустично да наподобява звуци от природата.
Как една толкова висша нация, може да има толкова примитивни и насилствени ритуали? Може би, няма никога да разгадаем мистерията на Чичен Итца и Мачу Пикчу.
Мачу Пикчу – Едно от Новите Седем Чудеса на Света
Чичен Итца и Мачу Пикчу се различават доста помежду си, но същевременно и си приличат. Разположен на повече от над 2000 метра надморска височина, Мачу Пикчу се издига величествено в Андите.
В района на Перу, града на инките е най-посещаваната туристическа атракция. По незнайни и противоречиви физически закони, градът е изграден от масивни камъни и в него могат да се видят над 150 сгради. Храмове, гробищни паркове и обществени постройки, всички от масивни каменни блокове, непосилни за повдигане от човешка ръка. Внушителни стълбища от по над 100 стъпала, изградени от единични каменни блокове.
Повечето изследователи вярват, че тежките над 100 килограма каменни блокове, са бутани от местните инки по хълма нагоре. Възможно ли е това? Все още не е уточнено, защо великите инки са построили града си именно тук.
Дали от религиозни или светски съображения. Изумлението нараства все повече от майсторската техника за строеж с каменни блокове на инките.
Те не използват бетон или цимент, за да споят камъните, а прецизно ги вклиняват един в друг.
Камъка „Интихуатана“ разположен в най-високата точка на града, навежда мнозина изследователи на мисълта, че града е построен от инките за целите на Астрономическа обсерватория. Два пъти в годината камъкът отбелязва периода на двете равноденствия, като не хвърля никаква сянка на земята.
За разлика от маите, инките са били миролюбиви изследователи и повечето им градове са разрушени от испанските завоеватели. Мачу Пикчу оцелява единствено поради своето местоположение.
Чичен Итца и Мачу Пикчу са градове, отразяващи величието на своите създатели. Те са забулени в мистериозни, религиозни, културни и изследователски факти от противоречив характер.