Още

    Тарутинският маньовър на Кутузов

    Когато Наполеон влязъл под звуците на „Марсилезата“ в Москва на 3 септември 1812, вече я заварил в огън – казаците били запалили Москворецкия мост. През нощта имало вятър и пламъците обхванали целия град. На свой ред французите подпалили Новия артилерийски двор.

    Още на другия ден Наполеон трябвало да напусне Кремъл, спасявайки се от огъня. Той писал: „Страшен спектакъл – море от огън, океан от пламъци. Това беше най-великото, най-величественото и най-ужасното зрелище, което съм виждал през целия си живот“.

    Пожарът стихнал на 6 септември. Французите останали в Москва още цял месец, като накрая взривили голяма част от Кремъл.

    Продължете да четете

    Влезте или се регистрирайте безплатно, за да отключите цялата статия.

    Вход Регистрация

    Още публикации

    Коментари

    ВАШИЯТ КОМЕНТАР

    Моля, въведете коментар!
    Моля, въведете името си тук

    Най-нови