Когато Наполеон влязъл под звуците на „Марсилезата“ в Москва на 3 септември 1812, вече я заварил в огън – казаците били запалили Москворецкия мост. През нощта имало вятър и пламъците обхванали целия град. На свой ред французите подпалили Новия артилерийски двор.
Още на другия ден Наполеон трябвало да напусне Кремъл, спасявайки се от огъня. Той писал: „Страшен спектакъл – море от огън, океан от пламъци. Това беше най-великото, най-величественото и най-ужасното зрелище, което съм виждал през целия си живот“.
Пожарът стихнал на 6 септември. Французите останали в Москва още цял месец, като накрая взривили голяма част от Кремъл.
Продължете да четете
Влезте или се регистрирайте безплатно, за да отключите цялата статия.
Вход Регистрация
