В американските затвори расовата сегрегация става все по-видима и остра, като непрестанно избухват конфликти на расова и етническа почва. В резултат на това се образуват неформални групировки, чиито членове заедно се защитават против другите банди. Днес в САЩ най-влиятелни са 6 затворнически групировки, които са придобили влияние и сила, позволяващи им активно да действат извън самите затвори.
Първоначално, създаването и присъединяването към затворническите банди се основавало само на расизъм и инстинкт за самосъхранение. В Калифорния все още съществува федералният затвор „Ломпок“, в който официално е забранено на хора от различни раси да живеят в една килия. Белите банди осигуряват защита на белите затворници, а негърските – на негрите. След време тези банди се превърнали в мощни престъпни синдикати.
„Арийско братство”
Най-известната и силна затворническа групировка е „Арийско братство”, която осигурява защита на белите затворници. Създадена като чисто затворническа организация през 1967г. в затвора „Сан-Куентин“, тази банда се превърнала в престъпен синдикат, който поддържа тесни връзки с мексиканскате и италианскате мафии. Братството смята негрите за свои най-големи врагове. Често между “арийците” и чернокожите банди се водят истински войни.
Продължете да четете
Влезте или се регистрирайте безплатно, за да отключите цялата статия.
Вход Регистрация
