Още

    Как започнало Великото Преселение на народите

    В световната и в европейската история имало много мащабни преселвания на различни народи. Но само едно от тях, което започнало през IV век, получило името „Велико“. То станало най-известното и сравнително добре описано в историческите извори. Причината за това е, че именно това Преселение съвпаднало с падането на Западната Римска империя – като едновременно било и главната причина. Как започнало всичко?

    Около половин хилядолетие по-рано, през II век пр. Хр., скандинавското племе вандали се заселило на територията на днешна Германия.

    Вандалите живели дълго време в района между реките Висла и Долна Елба, след което поели на юг. Към III век вече заплашвали даките и грабели земите на най-западната римска дунавска провинция – Реция, както и Панония (днешна Унгария). До един момент те мирно съжителствали с римляните и към IV век вандалските селища в Панония дори изпращали войници за римската армия. Всичко се променило, когато пристигнали хуните.

    Продължете да четете

    Влезте или се регистрирайте безплатно, за да отключите цялата статия.

    Вход Регистрация

    Още публикации

    Коментари

    ВАШИЯТ КОМЕНТАР

    Моля, въведете коментар!
    Моля, въведете името си тук

    Най-нови