Още

    Какво ще стане, ако спрем да спим?

    Сънят – никога не ни стига. Всъщност понякога буквално ни се струва, че не получаваме достатъчно. Но какво би се случило, ако изобщо спрем да спим?

    Странно, но учените знаят много малко по въпроса защо спим и как сме еволюирали да спим. Все пак лежането в безсъзнание, докато хищниците дебнат отвсякъде не изглежда като особено добра идея. Открили сме обаче някои зависимости. Например хората, които спят между 6 и 8 часа на нощ, живеят по-дълго. Прекалено многото сън пък може да доведе до сърдечносъдови заболявания и диабет. И обратното, хроничният недостиг на сън води до сърдечносъдови заболявания, наднормено тегло, депресия и дори увреждания на мозъка.

    Какво би се случило, ако от този момент нататък спрете да спите? След първата безсънна нощ, мезолимбичната система се възбужда и освобождава много допамин. Това всъщност може да ви накара да се чувствате по-енергични, по-мотивирани, да изпитвате позитивно мислене и дори сексуално желание. Звучи примамливо, но е капан. Мозъкът ви постепенно започва да изключва регионите, които отговарят за планирането и вземането на решения, което води до по-импулсивно поведение. При такова изтощение започвате да забелязвате по-бавни рефлекси и намалени възприятия.

    Продължете да четете

    Влезте или се регистрирайте безплатно, за да отключите цялата статия.

    Вход Регистрация

    Още публикации

    Коментари

    ВАШИЯТ КОМЕНТАР

    Моля, въведете коментар!
    Моля, въведете името си тук

    Най-нови