Бързият отговор на този въпрос е 264 часа (около 11 дни). През 1965г, 17-годишният ученик Ранди Гарднър е поставил този рекорд.
Няколко други човека, участвали в научни изследвания, са успявали да останат будни до 10 дни под медицински надзор. Никой от тях не е изпитал сериозни медицински, неврологични, физиологически или психически проблеми. От друга страна, всички са демонстрирали прогресивен и значителен дефицит на концентрация, мотивация, възприятие и други мисловни процеси. Въпреки това всички са се върнали към нормален режим на сън само след една или две нощи.
По-сложният отговор на въпроса се върти около определението за „буден“. Както вече споменахме, продължителната липса на сън при нормален човек причинява проблеми с мисълта, множество кратки епизоди на сън и загуба на разпознавателни и двигателни функции. Всички знаем как някои шофьори заспиват на волана и сме чували за недоспалите британски пилоти, които са разбили самолетите си на връщане от военните зони през Втората световна война. Ранди Гарднър е бил „буден“, но в общи линии нефункциониращ съзнателно в края на периода без сън.
В случая с лабораторни плъхове обаче, продължителното лишаване от сън за две седмици или повече води до смърт, както е наблюдавано при експериментите на Алан Рехтшафен от Чикагския университет.
При някои редки медицински случаи, въпросът колко дълго човек може да издържи без сън води до други изненадващи отговори и още повече въпроси.
Синдромът на Морван например се характеризира с мускулни спазми, болка, потене, отслабване, халюцинации и тежко безсъние. Мишел Жуве и неговите колеги от Лион, Франция са изследвали 27-годишен мъж с това заболяване и са открили, че той буквално не е спал нито за миг в продължение на няколко месеца. През това време не се е чувствал изморен и не е показвал промяна на настроенията, нарушена памет или безпокойство. Въпреки това, всяка нощ между 21:00 и 23:00ч, за период от 20 до 60 минути мъжът е изпитвал звукови, визуални, обонятелни и сетивни халюцинации, както и болка и вазоконстрикция в пръстите на ръцете и краката.
Фаталното семейно безсъние, друго рядко заболяване, може да се окаже смъртоносно след 6 до 30 месеца безсъние. Името му е малко подвеждащо, тъй като смъртта всъщност настъпва в резултат на органна недостатъчност, а не директно от липсата на сън. Патологическите процеси включват дегенериране на таламуса и други части на мозъка, свръхактивност на симпатиковата нервна система, високо кръвно, треска, треперене, ступор, отслабване и нарушаване на ендокринните системи на тялото. Фаталното семейно безсъние спада към заразните прионови болести, които включват и лудата крава.
Но да се върнем на въпроса – Колко дълго човек може да остане буден? Точен отговор все още не може да се даде. Въпреки наблюденията над плъхове, досега не е известно човек да е умрял от безсъние.