1. Георги Боршуков
Специализира компютърна графика в Бъркли и на 26 години вече е част от екипа на „В какво се превръщат мечтите“ с Робин Уилямс. Филмът печели „Оскар“ за специални ефекти. Едно блестящо начало, но това, което следва, е дори по-удивително.
През 2001 Георги получава специален сертификат за техническо постижение за (поемете си въздух): „разработване на система за генериране на изображения, позволяващи хореографирано движение на камерата чрез реконструирани чрез компютърна графика дакери“. Или на езика на всички диви фенове – „булит тайм“.
Да, до голяма степен благодарение на разработките на Георги Боршуков „Матрицата“ се превърна в революционен филм, след който екшъните и научната фантастика се промениха из основи. Всички ние, които сме черпили вдъхновение от сцената с клечащия под дъжд от куршуми Киану Рийвс, поклон!
В заключение ще признаем, че има още много българи, които заслужават да са в тази класация – например Румен Петков – режисьор на толкова епизоди на „Джони Браво“, „Лабораторията на Декстър“, Създател е и на много популярни български анимационни поредици – някои от по-дъртите членове на редакционната колегия си спомнят щъркела Чоко и жабата Боко и „Планетата на съкровищата“, която даваха по „Сънчо“ петнайсет години преди на Дисни да им хрумне подобна идея.
И не е задължително да са емигрирали, въпреки че помага. Например Борислав Славов (Glorian) – композиторът на музиката за игрите на българското студио Black Sea Studios, чиито последен проект беше съвместно с Ханс Цимер по нашумялата Crysis 2.
Или пък Цветомир Георгиев (по-известен по форумите като Alfred Hitchcock), който прави дизайна на много триизмерни герои от „Трансформърс“ 3, „Планетата на маймуните“, „Зеления фенер“, „Сблъсъка на титаните“, „Пърси Джаксън“…
Отдавна трябва да ни е ясно, че българите са талантливи професионалисти, които работят в сътрудничество с хора от цял свят и създават красиви неща, които ни вдъхновяват.
Автор: Денимир Велчев