През нощта, прилепите ловят стотици насекоми и дребни животни. През деня обаче, те почти не помръдват. Вместо това прекарват времето си спейки с главата надолу на някое изолирано място.
Има няколко различни причини защо прилепите спят по този начин. Първо, това е идеална позиция за излитане. За разлика от птиците, прилепите не могат да излитат от земята. Техните крила не създават достатъчно подемна сила, за да ги повдигне, а краката им са толкова малки и недоразвити, че с тях не могат да тичат, за да развият нужната за полет скорост. Вместо това прилепите се покатерват на някое високо място и скачат от там, за да полетят. Като спят с надолу главата, те са в режим на готовност, ако им се наложи да излетят бързо.
Така стоят и далеч от опасностите. В часовете, когато повечето хищници са най-активни, прилепите се събират на места, където никой няма да ги търси, а пък и не може да ги достигне. Освен това за тези места има много малко конкуренция, тъй като другите летящи твари не могат да висят по този начин.
Прилепите имат уникална физиологична адаптация, която им позволява да висят с надолу главата, без да изразходват никаква енергия. Ако вие искате да се захванете за нещо, трябва да свиете няколко мускула в ръката си, които са свързани с пръстите чрез сухожилия.
Пръстите на прилепа се свиват по същия начин, само че сухожилията му са свързани само с горния торс, а не с мускулите. За да увисне, той разтваря пръсти с мускулите си и се хваща за някоя повърхност. За да остане там, трябва просто да отпусне тялото си. Тежестта му опъва сухожилията, свързани с пръстите, което ги свива. Когато иска да се пусне, прилепът не трябва да прави нищо друго, освен да свие няколко мускула, с които да отпусне хватката.
Понеже прилепите висят отпуснати, без за това да е нужна енергия, когато умрат в тази позиция, те остават да висят, докато нещо не ги събори.