Още

    Какво не знаете за слоновете

    Слонът е едно от най-обичаните и уважавани животни. Често ценен заради бивните си, той е силен символ в религиозните церемонии. Станал е ключова фигура не само в животинското царство, но също в живота на много цивилизации.

    По-известните факти за слоновете са, че достигат маса до 7000кг, тревопасни са, обичат сладки банани и захарна тръстика и изминават големи разстояния. Но има още много интересни неща за тях, които повечето хора не са чували.

    1. Комуникират с краката си
    Какво не знаете за слоновете
    Снимка: Sabrina Alba

    Чудили ли сте се как слоновете комуникират на дълги разстояния? Не е чрез силния им вой с хобота, както може би сте предположили, нещо много по-страхотно е.

    Учените са открили, че слоновете тъпчат земята с крака и създават инфразвукови вълни, които намиращите се далеч слонове долавят чрез чувствителни рецептори в краката си. Тропотът е толкова силен и бърз, че звукът преминава през земята по-бързо, отколкото по въздуха.

    2. Имат хранителни предпочитания
    Какво не знаете за слоновете
    Снимка: Jeff Grundman

    Да, слоновете са тревопасни, но това не означава, че ядат всякакви растения. Всъщност имат предпочитания и фъстъците определено не са им любими. Слоновете не обичат дървесния вкус на фъстъците, затова ги избягват в природата, а в зоопарка не са част от диетата им.

    3. Пясъкът е необходимост за тях
    Какво не знаете за слоновете
    Снимка: Alexis Rostan

    Слоновете не просто обичат пясъка – той им е необходим. Въпреки привидно грубата и набръчкана кожа, те лесно получават слънчеви изгаряния.

    За да се предпазят от силното слънце, слоновете покриват телата си с пясък, като го пръскат с хоботите си. Така пясъкът действа като слънцезащитен слой, който ги пази не само от слънцето, но също и от дразнещи насекоми. Слоновете покриват и малките си с пясък, защото тяхната кожа е още по-чувствителна.

    4. Храна и вода
    Какво не знаете за слоновете
    Снимка: Elmar Weiss

    От колко храна и вода се нуждаят слоновете, за да са силни и здрави? Един слон може да изпие около 150л вода на ден и изяжда над 180кг храна, за да оцелее.

    5. Зъби
    Какво не знаете за слоновете
    Снимка: Neal Piper

    Докато хората имат само два вида зъби (млечни и постоянни зъби), при слоновете те са шест и ги сменят в рамките на 70 години. Всеки нов зъб избутва предишния и хваща корен. Ако по някаква причина този процес бъде нарушен, слонът може да умре от глад.

    6. Бивни
    Какво не знаете за слоновете
    Снимка: Mario Moreno

    Бивните са най-разпознаваемата черта на слоновете. За разлика от африканските слонове обаче, не всички азиатски слонове имат бивни. Само мъжките азиатски слонове се раждат с бивни, които липсват при женските.

    7. Гимнастика
    Какво не знаете за слоновете
    Снимка: Romain Foucque

    Слоновете могат да зашеметят странични наблюдатели със своята техника на комуникация чрез тропот, да тичат с 6-7км/ч и дори да плуват на дълги разстояния. Не могат обаче да скачат, защото са прекалено тежки, нито да спринтират, когато са в опасност.

    8. Водач
    Какво не знаете за слоновете
    Снимка: Paul Hampton

    Големите слонски стада се предвождат от най-опитната или възрастна слоница, която е глава на стадото. И мъжките и женските я следват, но мъжките обикновено напускат стадото след 12 години, за да се присъединят към мъжките си себеподобни.

    9. Сила
    Какво не знаете за слоновете
    Снимка: Laurent Cannizzo

    Краката на слона са може би най-силната част от тялото му. Те издържат тегло от 5-6 тона и са неуморни, защото слоновете не спят легнали. Обикновено дремват за 2-3 часа на крак, след което продължават с миграцията си.

    10. Емоции
    Какво не знаете за слоновете
    Снимка: Rudi van den Heever

    В хобота на слона има хиляди нервни окончания. През годините сме научили, че слоновете са изключително емоционални животни и могат имитират звуци, да чувстват тъга, радост и гняв. Дори още по-интересно е колко много приличат на нас. Малките слончета смучат хобота си за успокоение, също както бебетата смучат пръстите си.

    Що се отнася до традициите, слоновете се привързват много един към друг в стадото. Когато някой от тях остарее или се разболее, останалите от групата му помагат да се храни, пие и върви. Когато и това не помага и слонът умре, приятелите му организират погребение, по време на което спират миграцията си, пазят тишина, скърбят и най-накрая погребват слона като изкопават дупка и покриват тялото му с пясък.

    Още публикации

    Коментари

    ВАШИЯТ КОМЕНТАР

    Моля, въведете коментар!
    Моля, въведете името си тук

    Мобилно приложение за Android и iOS

    Най-нови