Още

    Най-старите езици в света и техният произход

    В наши дни в света има над 7100 езика, като близо 40% от тях са застрашени от изчезване. Тези езици преплитат хилядолетия от човешката история, превръщайки търсенето на най-стария език в завладяващо начинание.

    Много ранни писмени езици, като шумерски, акадски и египетски, са използвали клинописно писмо и датират отпреди най-малко 4600 години. Египетските йероглифи, като тези в гробницата на фараона Перибсен, съдържат най-ранните известни пълни изречения. Историците са съгласни, че това са най-старите езици с ясни писмени записи, въпреки че всички те вече са изчезнали.

    Сред най-древните, все още говорими езици, са иврит и арабски. Техните писмени доказателства датират отпреди около 3000 години и принадлежат към Афроазиатското езиково семейство, което е с корени отпреди 10 000-20 000 години. Това го прави широко прието като най-старото езиково семейство, въпреки споровете относно точните периоди.

    Другите древни езици, като китайски, санскрит и тамилски, предизвикват текущ дебат. Според историците китайският език вероятно се е появил от прото-китайско-тибетския преди около 4500 години. Най-ранните писмени записи датират от около 3300 години, докато тези на санскрит са от 1500-1200 г. пр. н. е. в части от древни индуски текстове. Тамилският, говорен от около 85 млн. души, има документирана писменост от най-малко 2000 години.

    Тези дискусии подчертават предизвикателствата при определянето на най-старите езици в света и ще продължат да се водят, докато не бъдат намерени допълнителни доказателства.

     

    Египетски

    Египет се слави като една от най-старите цивилизации в света, а египетският коптски е нейният най-ранен местен език. Писмените записи датират от 3400 г. пр. н. е., а коптският е бил основният език в Египет до края на XVII век сл. Хр. Днес този език се използва предимно като литургичен език на коптската църква в Египет, а броят говорещи го свободно е малък.

    ПРОЧЕТИ ОЩЕ: 

    Дунавската цивилизация – най-старата на Земята?

     

    Буртанж – историята на звездовидното нидерландско селце

     

    Санскрит

    Според историците най-ранната форма на санскрит се намира в Ригведа свещен индуски текст. Почитан като „езика на боговете“ в индуизма, санскритът играе ключова роля в разбирането на древната индийска история, писания и философия. Този език има също дълбоко влияние върху други езици, особено в Южна Азия. Много съвременни индийски езици, като хинди, бенгалски и маратхи, имат своите корени в санскрит и широко заимстват от неговия речник. Като основен за индуизма, будизма и джайнизма, санскритът служи за съставяне на много основополагащи текстове на тези религии. Това включва Ведите, Упанишадите и Бхагавад Гита.

    Тамилски

    Тамилският, говорен от 78 млн. души и признат за официален език в Шри Ланка и Сингапур, е един от най-старите езици в света. Част от Дравидското езиково семейство, което включва няколко местни езика на Южна и Източна Индия, тамилският език се говори предимно в щата Тамил Наду и има официален статут в Индия. Надписи, датиращи от III век пр.н.е., свидетелстват за древните му корени.

     

    Иврит

    Ивритът престава да се говори широко около 400 г. сл. Хр., но се запазва като литургичен език сред евреите по целия свят. През XIX и XX век възходът на ционизма стимулира възраждането му и довежда до определянето му за официален език на Израел. Въпреки че съвременният иврит се различава от библейската си форма, говорещите го свободно могат да разберат напълно древните текстове. В допълнение, съвременният иврит е повлиян от различни други еврейски езици.

    ПРОЧЕТИ ОЩЕ:

    Пещерите Лонгю – една от най-големите загадки на древния свят

    Дълбоко пазена тайна: българите носят гени от готите

     

    Арабски

    Арабският, като език на Корана, има свещено значение. Говори се от приблизително 260 млн. души по света и включва множество диалекти. Служи като основа за езици като урду и малайски. Неговото влияние се простира и върху английския, като думи като: алгебра, алкохол и емир имат арабски произход.

     

    Китайски

    Китайският се говори от приблизително 1,2 млрд. души по света и принадлежи към Китайско-тибетското езиково семейство. Обхваща множество сложни диалекти. Китайските йероглифи датират отпреди около 3000 години, като проследяват произхода си от династията Шан (XVI-XI век пр.н.е.). През 1956 г. писмените знаци претърпяват опростяване, за да станат по-достъпни и да се подобри четливостта.

    ПРОЧЕТИ ОЩЕ:

    Истински човек ли е Синдбад Мореплавателя?

    Доказано! Траките са с най-древната писменост

     

    Гръцки

    Гръцкият език служи като официален език на Гърция и Кипър. Първоначално се е развил в Древна Гърция и Мала Азия (сега част от Турция). Той има непрекъсната традиция на писмена употреба, обхващаща повече от 3000 години, надминавайки всички други индоевропейски езици, които се използват днес. Тази богата история е категоризирана в древногръцки, средновековен гръцки и новогръцки етапи. Днес гръцки се говори от над 15 млн. души, предимно в Гърция и Кипър. Значителни гръцкоговорящи общности се срещат и в страни като САЩ и Австралия.

    За още любопитни новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК: ИскамДаЗнам

     

    ПРОЧЕТИ ОЩЕ:

    Най-ценната и уникална находка в целия свят е открита в България 

    Кой е бил мъжът с желязната маска?

    От Търново до харема на султана: Принцесата, която се жертва, за да спаси Българското царство 

    Кулата на Херкулес – най-старият функциониращ фар в света

    Най-големият български остров – от световна сензация до непростим грях – костите на Йоан Кръстител  

    10 изключителни праисторически пещерни рисунки

    Мистерията с Торинската плащаница

    Любопитно: 8 очарователни животни, за които не сте чували

    Великата зелена африканска стена

    Още публикации

    Коментари

    ВАШИЯТ КОМЕНТАР

    Моля, въведете коментар!
    Моля, въведете името си тук

    Мобилно приложение за Android и iOS

    Най-нови