Още

    Руската „смута“

    Началото на XVII-ти век в Русия било белязано с дълбока политическа и военна криза, известна по-късно като „Смутното време“ или просто „смута“.

    Към есента на 1611 г. Русия била в състояние на пълна разруха. Страната се разкъсвала от болярски междуособици за овакантения трон. В същото време започнали външни нашествия. От север нахлули шведите. Поляците окупирали Москва, отдавна вече били обсадили Смоленск. Но всяко зло за добро: така гражданската вътрешна война започнала да утихва, превръщайки се в освободително движение срещу нашествениците.

    През февруари-март 1611 г. възникнало Първото руско опълчение. Опълченците тръгнали към Москва. В столицата избухнало въстание срещу полския гарнизон, който бил окупирал града. В Москва нахлул авангардът на опълченците, предвождан от княз Дмитрий Пожарски. Полският гарнизон започнал да отстъпва от позициите си. Но тогава поляците подпалили дървените къщи в столицата, каквито били повече от сградите. Хората се спуснали да спасяват семействата и имуществото си.

    Поляците се укрили в каменните крепости на Кремъл и квартала Китай-город. Опълченците, отстъпили, спасявайки се от огъня, като отнесли тежко ранения княз Пожарски. Малка част от тях заедно с 4 хиляди казаци начело с болярина Дмитрий Трубецкой останали и продължили да държат в обсада полския гарнизон.

    Но руските поражения продължавали. На 3 юни 1611 г. Смоленск паднал след почти 2-годишна обсада.  На 16 юли 1611 г. шведският генерал Делагарди почти без съпротива превзел Новгород и сключил с градските власти споразумение за създаването на отделна държава, васал на Швеция. Шведите се надявали да поставят на руският престол сина на своя крал Карл IX – принц Карл-Филип.

    Населението на Русия вече било изморено от боричканията между различните болярски родове. Всички искали да бъде избран легитимен цар. Тази идея изразил в свой призив към съгражданите си Кузма Минин, богат жител на Нижни Новгород. Той заявил, че Москва трябва да бъде освободена от поляците, и царят да бъде избран там.

    Кузма Минин получил необикновено звание – „избран човек от цялата земя“. После започнал да събира дарения за ново опълчение, като сам дал всичките си спестявания и част от своето имущество. Към Нижни Новгород започнали да се стичат боляри, стрелци и казаци. Формирали се боеспособни полкове.

    Опълченците били разделени на 4 категории – конни боляри, стрелци и „пушкари“ (артилеристи), казаци и „посох“ (опълченци, които не умеели да се бият, но помагали в обоза). За върховен воевода на Второто опълчевние поканили княз Дмитрий Михайлович Пожарски, известен със своята лична храброст и честност. По това време той лекувал раните си в своя роден град Суздал, но приел поканата.

    През юли 1612 г. в помощ на 3-хилядния полски гарнизон в Москва тръгнал от Литва хетман Ходкевич с 15 хиляди войници, предимно кавалерия, и обоз с храна. Това бил известен пълководец, разгромил шведите в Ливония.

    Пожарски и Минин разбирали, че трябва да стигнат в Москва преди Ходкевич. На 24 юли 1612 г. предните дозори на Второто опълчение вече били при Москва. Опълченците залавяли куриерите, които полският гарнизон в Кремъл изпращал до Ходкевич. В нощта на 19 срещу 20 август главните сили на Второто опълчение също вече се озовали под Москва – около 15 хиляди души.

    Ходкевич напредвал по пътя откъм Смоленск. Сутринта на 22 август 1612 г. той се появил пред Москва. Прочутите полски „крилати хусари“ – най-добрата кавалерия на тогавашна Европа, опитали в движение да влязат в столицата, но били отблъснати от опълченците на Пожарски. Тогава хетманът вкарал всичките си полкове в битката. Някои полски части успели да влязат в Москва, но елитните руски болярски сотни ги принудили да отстъпят.

    Решаващата битка се състояла на 24 август 1612 г. Ходкевич атакувал с всичките си сили. Опълченците отстъпили зад Москва-река. Четири хиляди казаци начело с Дмитрий Трубецкой избягали към Новодевичия манастир. Поляците необезпокоявано докарали обоза си с хранителните припаси, за да го вкарат в града.

    В този напрегнат момент монахът-писател Авраамий Палицин отишъл при казаците и започна да ги убеждава да не отстъпват от бойното поле. Вдъхновени от думите му и без да чакат заповед от Трубецкой, те атакували отново поляците и превзели по-голямата част от полския обоз.

    Свечерявало се, а резултатът от битката оставал неясен. Изведнъж Кузма Минин решил сам да възглави атаката. Заедно с 300 боляри той прекосил реката и нападнал поляците, които били напълно изненадани. Редиците им се разбъркали. Тогава Пожарски бързо хвърлил стрелците в битката. А от всички страни казаците на Трубецкой препускали на помощ.

    Това решило изхода от сражението. Ходкевич се оттеглил, а на 25 август излязъл на Смоленския път и тръгнал обратно към Литва. Изтощеният от глад полски гарнизон в Кремъл, наброяващ 3 хиляди души, се предал на 5 ноември. Полският крал Сигзмунд III през декември тръгнал с армията си към Москва, но под Волоколамск претърпял поражение от руските полкове и отстъпил.

    През януари 1613 г. в столицата се събрал Земски събор, който на 21 февруари избрал за цар 16-годишния Михаил Романов. Така се възцарила династията Романови, която тепърва щяла да превърне Русия във велика империя. „Смутата“ приключила.

    Още публикации

    Коментари

    ВАШИЯТ КОМЕНТАР

    Моля, въведете коментар!
    Моля, въведете името си тук

    Мобилно приложение за Android и iOS

    Най-нови

    Изтеглете 
    мобилно приложение за Android и iOS

     
    close-link