Много страни искат да притежават тропически остров в Тихия океан.
Гуам, най-големият остров от Марианската линия, бил собственост на испанците от 1668 г., когато те създали там мисия. Но изминали 200 години и ето, че през 1898 г. Испания била пред война със САЩ…
Мадрид изобщо не се опитвал да изгради защита на Гуам, въпреки неговата стратегическа ценност – просто испанските амбиции в световен мащаб отдавна се били смалили по мащаби. Последните новини от Испания дошли при губернатора на острова на 14 април 1898 г. – 14 дни преди началото на американо-испанската война.
Продължете да четете
Влезте или се регистрирайте безплатно, за да отключите цялата статия.
Вход Регистрация
