Още

    11 неща, които кучетата мразят да правим

    5. Не предоставяте структура и правила

    Кучетата искат, нуждаят се и обичат правилата. Може да си мислите, че стриктните правила правят живота на кучето скучен или лош. То обаче наистина иска да знае какво трябва и не трябва да прави. Това важи и за хората.

    Децата се развиват чудесно, когато следват определено правила, но поемат по кривия път, ако им дадете пълна свобода. Сигурно познавате учтиви, възпитани деца, както и разглезени такива, които нямат социални умения или избухват, когато не получат каквото искат. Кои са отглеждани в среда с правила и граници и кои са по-щастливи? При кучетата е почти същото. Правилата правят живота по-предвидим, по-малко объркващ и не толкова стресиращ.

    Говорейки за объркващо, кучетата не разбират изключенията от правилата. Не разбират, че могат да скачат по вас, когато сте с домашните дрехи, но не и когато сте с официалните. Те не разбират, че им е позволено да се качат на дивана след баня, но не и след кална разходка навън.

    Също така, да кажете „не“ след нарушено правило, но да не направите нищо, за да помогнете на кучето да спре това поведение и да научи правилото, не се брои за възпитание. Кучетата се справят отлично, когато знаят къде са границите. Когато прекарвате достатъчно време с тях, за да ги научите на това, ще се разбирате чудесно, а и ще заздравите позицията си на лидер.

    Не предоставяте структура и правила

    6. Принуждавате кучето да дружи с кучета или хора, които очевидно не харесва

    Също като повечето социални видове, кучетата си имат любими приятели и свои врагове. Лесно се вижда с кои други кучета и хора то иска да контактува и с кои предпочита да няма нищо общо.

    Въпреки това има много стопани, които си затварят очите за сигналите, които им дава кучето. Често ентусиазирани стопани вкарват насила кучетата си в социални ситуации в парка, когато е очевидно, че по-скоро предпочитат да са си вкъщи. Или пък позволяват на непознати да галят кучетата им, дори когато те показват, че искат да бъдат оставени на мира.

    Важно е да се отбележи, че това не е същото като окуражаването на срамежливо или страхливо куче. Малките стъпки, с които да му помогнете да излезе от зоната си на комфорт и да го възнаграждавате за това социалното поведение е важно, за да има балансиран живот.

    Но да познавате разликата между внимателното, даващо награди избутване извън границите му и грубото налагане е много важно за безопасността и психиката на кучето. Когато го притискате и стигнете твърде далеч, кучето може да отговори със сила. То ви дава знак след знак след знак и накрая му остава единствено да покаже зъбите си. Още по-лошото е, че неговото доверие във вас като защитник и водач е подкопно.

    Още публикации

    Коментари

    ВАШИЯТ КОМЕНТАР

    Моля, въведете коментар!
    Моля, въведете името си тук

    Мобилно приложение за Android и iOS

    Най-нови

    Изтеглете 
    мобилно приложение за Android и iOS

     
    close-link